لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

کنگره آمریکا از سخنان پرزیدنت اوباما قانع نشد


سخنان دوشنبه شب پرزیدنت اوباما به مردم آمریکا در توضیح دخالت نظامی در لیبی، از سوی نمایندگان میانه رو و محافظه کار جمهوریخواه مورد انتقاد قرار گرفت. اکثر جمهوریخواهان این سخنرانی را مختصر و بسیار دیر تلقی کردند. مختصر از این بابت که به جزئیات نپرداخته و پاسخ بسیاری از پرسش هایی را در افکار عمومی وجود دارد، داده نشد. مثل نقش ارتش آمریکا در لیبی. اما دیر هنگام از این بابت که کنگره و مردم آمریکا زودتر از این باید در جریان این تصمیم قرار می گرفتند.

شدیدترین انتقاد نسبت به سخنان دوشنبه شب پرزیدنت اوباما از سوی رقیب پیشین او، سناتور جان مک کین صورت گرفت که احتمال می دهد، عدم استفاده از قدرت نظامی برای برکناری معمر قذافی ، به پیآمدهای مشابه جنگ اول خلیج فارس منتهی شود. سناتور مک کین که به همراه سناتور لیبرمن و سناتور کری، از اولین سناتورهایی بودند که خواستار اعمال منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی بودند، شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت «معمر قذافی، دیکتاتور لیبی که نیروهایش متحمل حملات آمریکا و متحدان این کشور شده اند، با سخنرانی اخیر پرزیدنت اوباما باید تا حدی تسلی یافته باشد.» این عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا، سخنان پرزیدنت اوباما را عقب نشینی از خواست وی مبنی بر رها کردن قدرت از جانب قذافی تلقی کرده و می گوید «اگر ما با شرایطی روبرو شویم که دیکتاتور لیبی بر سر کار بماند، آنگاه به آسانی می توان تکرار نمایش پس از جنگ اول خلیج فارس را تصور کرد که اعمال منطقه ممنوعه پروازی بر فراز عراق به مدت ۱۰ سال، منجر به برکناری صدام حسین نشد.» در همین حال شماری از جمهوریخواهان نارضایی خود را از سخنان دوشنبه شب پرزیدنت اوباما ابراز کرده و از این امر شکوه داشتند که اوباما هنوز به گونه ای شایسته، ماموریت در لیبی را تعریف نکرده است. یک سخنگوی جان بینر رییس مجلس نمایندگان می گوید، سخنرانی اوباما نتوانست شفافیت لازم در مورد اهداف آمریکا برای مداخله در لیبی در اختیار مردم قرار دهد و ۹ روز پس از مداخله نظامی، آمریکائیان هنوز پاسخی برای این سئوال اساسی که موفقیت در لیبی به چه شکل خواهد بود، ندارند.

از سوی دیگر جمعی از قانونگزاران ارشد دموکرات سخنان پرزیدنت اوباما را تحسین کرده و آن را دیدگاهی شفاف در ارتباط با لیبی توصیف کردند. هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا می گوید، ایالات متحده و هم پیمانانش در کنار مردم لیبی که برای تعیین آینده خود مبارزه می کنند، ایستاده اند. سناتور رید در واکنش به سخنان دوشنبه شب رییس جمهوری پرزیدنت اوباما گفت که او از تصمیم رییس جمهوری در مورد عدم استفاده از نیروهای زمینی حمایت و با تصمیم او برای برکناری قذافی از قدرت موافق است.

پرسشی که برای بسیاری از جمهوریخواهان باقی است، چگونگی پایان دخالت نظامی جاری در لیبی و زمان لازم برای انجام آن است. سناتور جمهوریخواه المپیا اسنو در بیانیه ای می گوید «پرزیدنت اوباما هنوز باید اهداف مشخص، چگونگی دستیابی به آنها و چگونگی پرهیز از گسترش مأموریت جاری را روشن کند.»

به گفته نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان، قرار است گزارش محرمانه ای در ارتباط با لیبی در هفته جاری برای اعضای کنگره ارسال شود.

XS
SM
MD
LG