لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

قطعنامه سنای آمریکا درباره تشکیل یک دولت انتقالی در مصر


دو سناتور با نفوذ کنگره آمریکا، روز پنجشنبه قطعنامه ای را پیشنهاد و تصویب کردند که از حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر می خواهد حکومت را به یک دولت انتقالی بسپارد.

این قطعنامه از سوی سناتور جان کری، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پیشنهاد شد و جان مک کین، سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا نیز با خواست برگزاری انتخابات در مصر از ارتش آن کشور خواست با یک روحیه حرفه ای و خوشتندارانه با معترضان برخورد کرده و در راه اعاده نظم بکوشد.

سناتور مک کین در سخنرانی خود در صحن سنا هشدار داد که اوضاع مصر ممکن است به یک قتل عام حقیقی تبدیل شود. وی تاکید کرد این امر برای ما غیرقابل تحمل است و برای جلوگیری از چنین فاجعه ای باید هر آن چه در توان داریم به کار گیریم. سناتور مک کین در پی ملاقات روز چهارشنبه با پرزیدنت اوباما اعلام کرده بود حسنی مبارک باید برود.

تظاهرات در خیابان های مصر از روز چهارشنبه به خشونت گراییده و تاکنون چندین کشته و صدها مجروح بر جای گذاشته است.

سناتور جان کری، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید همه طرف های درگیر در نا آرامی های مصر باید به حقوق بشر احترام قائل شوند. وی از آنان می خواهد برای اجتناب از خشونت، گام های جدی برداشته و حقوق مردم مصر برای آزادی تجمع، آزادی بیان، مبارزه برای ایجاد تحولی در زندگی و کشورشان را محترم به شمارد. این اولین قطعنامه ای است که از سوی سناتورهای آمریکایی در ارتباط با بحران سیاسی در مصر پیشنهاد شده و به سرعت از سوی لینزی گراهام سناتور جمهوری خواه ایالت کارولینای جنوبی و ایمی کلوبوچار سناتور دموکرات ایالت مینه سوتا مورد حمایت قرار گرفت.

این قطعنامه پنجشنبه شب به اتفاق آرا در سنای آمریکا به تصویب رسید.

XS
SM
MD
LG