لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۱

سناتور مک کین: مبارک باید برود


سناتور مک کین: مبارک باید برود
سناتور مک کین: مبارک باید برود

جان مک کین سناتور با نفوذ جمهوری خواه پس از ملاقات روز چهارشنبه با پرزیدنت اوباما اعلام کرد زمان کناره گیری مبارک از قدرت فرارسیده است. این عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در پیامی توئیتری برای رییس جمهوری مصر نوشته «متاسفانه زمان کناره گیری از قدرت فرارسیده و این امر به نفع مصر، مردم و ارتش خواهد بود.»

اعلام چنین دیدگاهی از سوی سناتور مک کین پس از ملاقات با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید صورت گرفته است. این اولین دیدار دو رقیب سابق پس از مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ به شمار می رود. سناتور مک کین روز یکشنبه در ارتباط با تحولات جاری در مصر گفته بود که آمریکا باید در جهت درست تاریخ بایستد اما روز چهارشنبه به روشنی اعلام کرد که مبارک باید برود.

سناتور مک کین با صدور بیانیه ای دلیل این تصمیم خود را وخامت سریع اوضاع در مصر خوانده و معتقد است ارتش تنها نهادی است که در حال حاضر می تواند نظم را در قاهره برقرار کند.

به نظر می رسد سناتور مک کین نگران آن است که اگر ارتش این کار را به نیابت از دولت تحت رهبری و یا با دخالت حسنی مبارک انجام دهد، نه تنها به اوج گیری خشونت ها منجر شود بلکه مشروعیت ارتش نیز مورد سئوال قرار گیرد.

موضع گیری های صریح در مورد استعفای رییس جمهوری مصر که از سوی نو محافظه کاران و جمعی از دموکرات های مورد اعتماد اسراییل، به نگرانی دولت نتانیاهو منجر شده است. نخست وزیر اسراییل در روز چهارشنبه در مجلس آن کشور گفت اسراییل عمیقاً نگران روابط خود با مصر پس از مبارک است. نتانیاهو افزود اسراییل انتظار دارد هر دولتی که در مصر بر سر کار می آید پیمان صلح میان دو کشور را محترم شمرده و جامعه بین المللی نیز چنین انتظاری را از دولت جدید در مصر داشته باشد. با وجود اعلام عدم شرکت در انتخابات ماه سپتامبر مصر از سوی مبارک در روز سه شنبه، به نظر می رسد که تظاهر کنندگان مصری با ادامه حکومت وی در ۸ ماه آینده موافق نبوده و درگیری های خونین که از روز چهارشنبه میان مخالفان و موافقان رییس جمهوری مصر آغاز شده، روزهای پرتلاطمی را در چشم انداز آن کشور نشان می دهد. کاخ سفید نیز خواهان آغاز فوری انتقال قدرت در مصر شده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه نوشت بیانیه پرزیدنت اوباما، خشم دولت مصر را برانگیخته زیرا آن را در تناقض با خواست مبارک برای انتقال قدرت مسالمت آمیز ازریابی کرده است. در حالی که سناتور مک کین معتقد است که مردم آمریکا باید از حسنی مبارک برای ۳۰ سال همکاری با دولت آمریکا سپاسگزار باشند و کمک های او در مبارزه علیه تروریسم و گسترش صلح و ثبات در خاورمیانه و آفریقا را فراموش نکنند.

XS
SM
MD
LG