لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

بررسی تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی آمریکا در سنا


کمیته ویژه اطلاعات سنا آمریکا روز چهارشنبه بررسی و ارزیابی تهدیدهای موجود در جهان را در دستور کار خود قرار داد. در این جلسه که با حضور روسا و مدیران سازمان های مختلف اطلاعاتی آمریکا برگزار شد، تهدیدهای جهانی علیه امنیت ملی آمریکا در زمینه های تروریسم، گسترش سلاح هسته ای و چالش های جهانی، از جمله مواردی بود که مورد بحث قرار گرفت و نام ایران بارها در این جلسه به میان آمد.

جیمز کلَپِر مدیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا می گوید مسئله تروریسم همچنان در صف مقدم تهدیدهای امنیت ملی آمریکا در سال جاری باقی خواهد ماند. ادامه تبادل اطلاعات ضد تروریستی در سطح کشورهای جهان ادامه می یابد. این همکاری های گسترده تاکنون به پیشگیری از حوادث ناگوار بسیاری کمک کرده است. آقای کلپِر صدمه زدن مستمر به بدنه اصلی سازمان تروریستی القاعده را یکی از تلاش های ضد تروریستی از جانب آمریکا و همپیمانش قلمداد کرده و می افزاید «القاعده با وجود عقب نشینی پس از حملات تروریستی ۷ ژوئیه سال ۲۰۰۵، به تازگی فعالیت های خود را از طریق تشکیل گروه های کوچک تر دنبال می کند.»

در این جلسه با اشاره به کشورهایی که در پی توسعه و یا دستیابی به سلاح کشتار جمعی هستند، آنها را تهدیدی اصلی علیه امنیت آمریکا، سربازان این کشور در خارج از مرزها و همپیمانان ایالات متحده قلمداد کرده و از دو کشور ایران و کره شمالی در این زمینه نام برده شد. مدیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا می گوید رژیم ایران همچنان با بی توجهی به محدودیت های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد برنامه های هسته ای و موشکی آن کشور، منطقه خاورمیانه را با خطر آغاز یک مسابقه تسلیحاتی روبرو کرده است. به عقیده مسئولان سازمان های اطلاعاتی آمریکا، ایران احتمالا برای استفاده از سلاح هسته ای از وسیله حمل موشک استفاده خواهد کرد. زیرا در حال حاضر بیشترین موشک های بالستیک خاورمیانه را ذخیره کرده و به توسعه برنامه های موشکی خود برای حمل سلاح اتمی ادامه می دهد.

در بخش دیگری از این جلسه سناتور ران ویدن از ایالت اورگان در ارتباط با مسائل اطلاعاتی جاری روز سئوال کرد که چرا سازمان های اطلاعاتی آمریکا نتوانستند پیش بینی کنند که خود سوزی یک جوان تحصیل کرده دستفروش در تونس می تواند یک قیام مردمی و سقوط حکومت بن علی را در پی داشته باشد. و یا چرا حوادث مصر قابل پیش بینی نبوده است؟ لیان پنتا، مدیر سازمان سیا در پاسخ گفت ما در طول سال های گذشته همواره این منطقه را زیرنظر داشته ایم و تنها در سال گذشته بیش از ۴۵۰ گزارش در این زمینه دریافت کرده ایم. این گزارش ها به عواملی نظیر رژیم های سرکوبگر، مسائل و مشکلات اقتصادی، عدم آزادی و نبود اصلاحات اشاره داشته که می تواند در منطقه خطرآفرین باشد.

XS
SM
MD
LG