لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

حمایت کنگره آمریکا از مردم ایران


حمایت کنگره آمریکا از مردم ایران
حمایت کنگره آمریکا از مردم ایران

با افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با سرکوب تظاهر کنندگانی که خواستار آزادی و دمکراسی هستند، گروهی از سناتورهای آمریکایی از وزیر خارجه این کشور خواسته اند تا زمینه تاسیس دفتر بازرس ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل متحد را بررسی کند.

بیست و سه سناتور دمکرات به همراه جو لیبرمن سناتور مستقل در نامه ای که روز گذشته با ارسال نامه ای به هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا تاکید کردند که بازرس ویژه حقوق بشر ایران سازمان ملل متحد در زمان فعالیت خود بین سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۲ دستاوردهایی داشته اما اوضاع از آن سال و پس از برچیدن آن دفتر ، بدتر شده است.

در این نامه آمده است، در حالی که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خود را برای دوره بعدی که از اول ماه مارس آغاز می شود، آماده می کند، ما از وزارت خارجه آمریکا می خواهیم تا با فعالیت در این شورا، بازرس ویژه حقوق بشر در ایران را بکار گمارد. این نامه همچنین تصریح می کند شورای حقوق بشر ششمین دوره پیش روی خود پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران درخرداد ۸۸ را در حالی آغاز می کند که آن کشور سابقه طولانی در نقض حقوق بشر افرادی دارد که با زیر سئوال بردن این انتخابات یکی از بزرگترین جنبش های دمکراسی خواهی در قرن بیست و یکم را شکل دادند که با سرکوب بی رحمانه ، سازمان یافته و خشن دولت جمهوری اسلامی روبرو شد . این سرکوب ها تا امروز ادامه دارد در حالی که شورا هنوز اقدامی موثر در این باره مبذول نداشته است. در ادامه این نامه با اشاره به اعدام های ماه گذشته آمده است دولت ایران ده ها تن بویژه افرادی که در تظاهرات پس از انتخابات دستگیر و به محاربه متهم شده بودند را ظرف مدت یک ماه اعدام کرده و سرکوب و ارعاب مدافعان حقوق بشر، وکلا و فعالان هوادار دمکراسی همچنان ادامه دارد. علاوه بر آن پیگرد اقلیت های مذهبی همچنان ادامه داشته و هفت تن از رهبران بهائیان را در سال گذشته به ۱۰ سال زندان محکوم کرده اند. در بخش دیگری از نامه سناتورها به خانم کلینتون به سه کوهنورد آمریکایی اشاره شده که به مدت بیش از یک سال بدون اعلام اتهام علیه آنان در بازداشت به سر برده و دو تن هنوز در زندان هستند. سناتورهای آمریکایی معتقدند تشکیل دفتر بازرس ویژه مستقل که نقض حقوق بشر در ایران را گزارش دهد، تلاش مهمی در راه حمایت از حقوق انسانی و جنبش دمکراسی در ایران خواهد بود. همچنین همکاری ایالات متحده با نهادها و سازمان های چند جانبه برای کسب اطمینان از پایبندی ایران به تعهدهای بین المللی اش درباره حقوق بشر، از اهمیت فراوانی برخوردار است. سناتورهای امضا کننده این نامه تلاش های دولت آمریکا در تعامل با مجامع بین المللی در ارتباط با جلوگیری از نقض حقوق بشر را مورد ستایش قرار داده اما این همه را برای کاهش نقض حقوق بشر کافی ندانسته اند. امضا کنندگان نامه می گویند تلاش های شورای حقوق بشر باید به حمایت گسترده و معنی دار از گروه ها و اشخاصی که در ایران تحت آزار قرار دارند، منجر شود .

در کنگره آمریکا، حمایت دو حزبی از تعهدهای دولت برای پیشبرد انگیزه های حقوق بشر در ایران وجود دارد و به باور نمایندگان ضروری است که عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گامی هر چند دیرهنگام در بیان بحران حقوق بشر در ایران با تشکیل دفتر بازرس ویژه حقوق بشر مستقل در مورد ایران بردارد.

XS
SM
MD
LG