لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

مخالفت سناتورهای دمکرات از حماس و فتح


مخالفت سناتورهای دمکرات از حماس و فتح
مخالفت سناتورهای دمکرات از حماس و فتح

کشته شدن اسامه بن لادن، دولت آمریکا را با درخواست کنگره برای پایان دادن به جنگ در افغانستان مواجه کرده است. گروهی از نمایندگان هر دو حزب در کنگره بر اساس این دیدگاه که نابودی تروریسم با نشانه رفتن رهبران آنان نظیر حمله به مقر بن لادن بسیار موثرتر از حضور گسترده نظامی می تواند اهداف ایالات متحده را برآورده کند، خواستار خروج فوری نیروهای آمریکایی از افغانستان شده اند.

جمعی از نمایندگان آمریکایی در نامه ای که روز دوشنبه برای پرزیدنت اوباما ارسال کردند ، یادآور شده اند که با کشته شدن بن لادن ، ایالات متحده نمی تواند هزینه سنگین حضور ده ها هزار سرباز آمریکایی در افغانستان را توجیه کند. در این نامه که از سوی پیتر وِلش نماینده دمکرات ایالت وِرمانت و جیسون شافز نماینده جمهوریخواه ایالت یوتا تهیه شده، آمده است که موفقیت این ماموریت، تغییری در این واقعیت نمی دهد که آمریکا با دشمنانی مصمم و خشن روبروست. گرچه این کار ما را ملزم می سازد تا در پروسه سیاست کشور سازی در افغانستان تجدیدنظر کنیم.

در این نامه از پرزیدنت اوباما درخواست شده که نیروهایی را که ماموریت شان ارتباط فوری با منافع ملی آمریکا در مبارزه با القاعده ندارد از افغانستان خارج کند. فشارهای تازه به کاخ سفید در مورد پایان دادن به جنگ افغانستان از اتحاد غیرمنتظره دمکرات های مخالف جنگ و محافظه کاران جمهوریخواه ناشی می شود که در پی کشته شدن اسامه بن لادن خواستار خروج نیروهای آمریکا از افغانستان هستند. آنان معتقدند که آمریکا باید آماده تغییر مسیر در مبارزه علیه تروریسم باشد. در حالی که نمایندگانی نظیر لین وولسی نماینده دمکرات ایالت کالیفرنیا که جنگ در افغانستان را یک شکست می داند، تاکید می کند که ادامه نبرد در افغانستان نه تنها کسانی را که از آمریکا نفرت دارند، شکست نمی دهد بلکه مصصم تر می کند.

پرزیدنت اوباما برنامه ای را طرح ریزی کرده که به موجب آن نیروهای آمریکایی از ماه ژوئیه به تدریج از افغانستان خارج می شوند. اما زمان تکمیل خروج نیروها از افغانستان هنوز مشخص نیست. هفته گذشته، جیمز مک گاورن، نماینده دمکرات ایالت ماساچوست لایحه ای را به مجلس پیشنهاد داد که در صورت تصویب، وزارت دفاع آمریکا، ملزم به تدوین برنامه و تعیین زمان قطعی خروج همه سربازان آمریکایی از افغانستان خواهد کرد. نمایندگان آمریکایی معتقدند هزینه جنگ افغانستان می تواند در برنامه های دیگری نقش موثرتری داشته باشد. رهبران کنگره تاکنون از استراتژی جدیدی در ارتباط با افغانستان با توجه به کشته شدن بن لادن، حمایت نکرده اند اما استنلی هویر یکی از رهبران حزب دمکرات در مجلس نمایندگان گفته است کشته شدن بن لادن شرایطی ایجاد نمی کند که افغان ها بتوانند امنیت را در کشورشان برقرار کنند و محیطی عاری از خشونت طالبان بسازند.

XS
SM
MD
LG