لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

چالش های حزبی کنگره جدید آمریکا


چالش های حزبی کنگره جدید آمریکا
چالش های حزبی کنگره جدید آمریکا

ترکیب کنگرۀ جدید شامل اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و تعداد کمتری از سناتور های دمکرات در مجلس سنا خواهد بود. پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در راه بازگشت از تعطیلات دو هفته ای خود از رهبران جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و سنا خواست تا سیاست های تک حزبی را کنار گذاشته و در راه احیای اقتصاد کشور تلاش کنند.

پرزیدنت اوباما اظهار امیدواری کرده که جان بینر و میچ مک کانل رهبران حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و سنا درک کنند که فرصت زیادی برای مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ وجود دارد و وظیفۀ ما در سال جاری بازسازی و ترمیم وضعیت کشور است که در دورۀ انتقالی کنگره به خوبی آن را آغاز کردیم و امیدوارم این روند به پیش برویم.

امّا از شواهد چنین بر می آید که برخی از جمهوریخواهان از ابتدا در پی لغو دستاورد های پرزیدنت اوباما از جمله قانون اصلاحات بیمه های درمانی هستند. فرد آپتان نماینده جمهوریخواه میشیگان می گوید «ببینید چه خواهد شد. به ما به زودی به عنوان بخشی از تعهدمان دربارۀ لغو قانون جدید بیمه های درمانی رأی گیری خواهیم کرد.»

تیم اسکات نمایندۀ جدید ایالت کارولینای جنوبی هم می گوید« قانونگزاران جدید جمهوریخواه کنگره ای می خواهند که به مردم گوش فرا دهد. آنان از هزینه های جاری خسته هستند و می خواهند قانون اصلاحات بیمه های درمانی آقای اوباما لغو شود. نمایندگان مجلس به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیستند امّا می توانند از طریق کاهش بودجه جلوی اجرای این برنامه و برنامه های دیگر دولت را بگیرند.»

انتظار می رود که بحث های سختی دربارۀ تلاش های دولت فدرال برای احیای اقتصاد آمریکا و کسری بودجۀ تریلیون دلاری کشور صورت گیرد و سیاست حزب بازی و عدم انعطاف ایدوئولوژیک اوج گیرد. سارا بایندر تحلیل گر سیاسی موسسۀ بروکینگز می گوید« بسیاری از این ها در وهلۀ اول به میزان مصالحه میانِ جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان با سناتورهای دمکرات و موضع پرزیدنت اوباما در قبال مسائل بستگی خواهد داشت.»

این تحلیل گر می افزاید «اگر مانند تمدید معافیت های مالیاتی، پرزیدنت اوباما با جمهوریخواهان همکاری کند دستکم در مورد بودجه شاهد دستاوردهایی خواهیم بود امّا اگر پرزیدنت اوباما این خط را نزدیک به اولویت های دمکراتها ترسیم کند ، می تواند کار را بسیار مشکل تر کند.»

با آغاز کار مجلس نمایندگان نانسی پلوسی اولین زنی که در تاریخ آمریکا ریاست مجلس را عهده دار بود با واگذاری این سمت به جان بینر خود وظیفۀ رهبری اقلیت را در مجلس به عهده می گیرد و یکی از مهمترین وظایف او کسب مجدد اکثریت توسط دمکراتها در سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG