لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

پرزیدنت اوباما امشب در برابر کنگره و با مردم آمریکا


پرزیدنت اوباما امشب در برابر کنگره و با مردم آمریکا
پرزیدنت اوباما امشب در برابر کنگره و با مردم آمریکا

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا ساعت ۹ امشب به وقت واشنگتن سخنرانی سالانه خود را در کنگره آمریکا ایراد می کند. پیش بینی می شود محور سخنان پرزیدنت اوباما ،تلاش برای ایجاد مشاغل جدید و توسعه نقش آمریکا در رقابت های جهانی، برداشتن گام هایی در راه کاستن از کسری بودجه دولت و بدهی های ملی و در واقع نشان دادن نیازها در زمینه اقتصادی خواهد بود. تفاوت اصلی این گزارش سالانه با گزارش سال پیش در این است که این بار رییس جمهوری دمکرات آمریکا با مجلس نمایندگانی روبروست که اکثریت آن را جمهوریخواهان تشکیل می دهند که نخستین مخالفت هر چند نمادین آن، رای به لغو قانون اصلاحات بیمه های درمانی بوده است. قانونی که تصویب آن در سال گذشته یکی از دستاوردهای بزرگ پرزیدنت اوباما نامیده شد.

رییس جمهوری آمریکا روز شنبه در پیام هفتگی خود گفت« تمرکز عمده و الویت شماره ۱ من، کسب اطمینان از این امر خواهد بود که در حال رشد هستیم و مشاغلی که ایجاد می کنیم نه برای زمان حال بلکه برای آینده است.»

انتظار می رود در سخنرانی امشب پرزیدنت اوباما مطالبی نظیر نیاز برای حمایت از سرمایه گذاری در زمینه آموزش و پرورش، خلاقیت های علمی و تکنیکی و سازمان های عمومی که بارها در سال گذشته در مورد اهمیت آنها سخن گفته را مورد تاکید قرار دهد. رابرت گیبس روز دوشنبه گفته بود صراحت آقای اوباما درباره تصمیم هایی که در پیش دارد، نیازمند همکاری میان جمهوریخواهان با دمکرات ها برای کاستن از کسری بودجه دولت و کاهش بدهی های ملی خواهد بود. قرار است در حمایت از این همکاری های دو حزبی ،خلاف عرف رایج و برای اولین بار در حین سخنرانی برخی از اعضای دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در کنار یکدیگر بنشینند. تحلیل گران بر این اعتقادند که پرزیدنت اوباما با توجه به مصالحه ای که با جمهوریخواهان در مورد تمدید معافیت های مالیاتی و ادامه کمک های دولتی به بیکاران در سال گذشته انجام داد، در حال ترسیم تصویری جدید از خویش است، راهی که چندان آسان به نظر نمی رسد. در ارتباط با سیاست خارجی ، انتظار می رود مسئله جنگ در افغانستان و پیشرفت های حاصله از زبان پرزیدنت اوباما بازگو شود و بر عزم آمریکا برای شکست و از کار انداختن القاعده و دیگر گروه های افراطی بار دیگر تاکید شود.

XS
SM
MD
LG