لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

جنگ افغانستان در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان


جنگ افغانستان در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان
جنگ افغانستان در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان

بر اساس یک برنامه جدید نظارتی، جمهوریخواهان مجلس نمایندگان در نظر دارند برنامه کاخ سفید در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را بررسی کنند. برنامه ای که در اوایل هفته جاری از سوی رییس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان ارائه شد، ممکن است به رویایی مجلس با شورای جنگ دولت اوباما در مسائل مختلف از جمله تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان منجر شده و کارآیی استراتژی ضد شورش در آن کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

باک مک کییون، رییس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در نظر دارد، کمیته تحت اختیارش به دقت سیستم های تسلیحاتی و دیگر منابع مورد نیاز نیروهای آمریکایی در افغانستان را بازبینی کند. یکی از نگرانی های بارز آقای مک کییون سیستم های جمع آوری اطلاعات و انجام عملیات تجسسی است. تلاش رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان جهت کسب اطمینان از مواردی است که بر برنامه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر آغاز کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان، در تابستان پیش رو اثر منفی نگذارد.

اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده، قرار است روز چهارشنبه درباره این مسئله رأی گیری کنند. یک تحلیل گر مسایل دفاعی آمریکا می گوید: «کمیته تحت کنترل جمهوریخواهان در تدارک موشکافی هرگونه تناقض میان گفته های فرماندهان نظامی در افغانستان و موارد ارایه شده برای استراتژی کاهش نیروها در برنامه های دولت اوباماست».

یکی از دستیاران سابق کنگره آمریکا نیز معتقد است: «به نظر می رسد که ما شاهد زورآزمایی در مورد استراتژی جنگی در مجلس نمایندگان خواهیم بود. یعنی بحث هایی را که در سال ۲۰۰۷ دمکراتها در مورد جنگ عراق به راه انداخته بودند ، این بار از سوی جمهوریخواهان در مورد استراتژی جنگ در افغانستان مطرح خواهد شد.»

تحلیل گران معتقدند کمیته نیروهای مسلح مجلس خواهان ارایه تعریفی دقیق از استراتژی درهم گسیختن شکست و از کار انداختن القاعده بر اساس دیدگاه های آقای اوباما است. در برنامه بازنگری کمیته نیروهای مسلح مجلس در فصل زیر نظر داشتن و آزمودن تهدید و عملیات نظامی، مسئله تهدید های هسته ای ایران هم به میان آمده و کمیته در نظر دارد این تهدید ها را برای اطلاع افکار عمومی منتشر کند و با تشدید تحریم های اقتصادی رهبران ایران را به انتخاب میان سلاح هسته ای و اقتصاد کارآمد وادار سازد.

XS
SM
MD
LG