لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

آیا پرزیدنت اوباما می تواند ارزش یوان را واقعی کند؟


Барак Обама и Ху Цзиньтао
Барак Обама и Ху Цзиньтао

ناظران می گویند برای اولین بار در دو سال گذشته ایالات متحده از فشار خود بر چین در مورد بالا بردن ارزش پول آن کشور کم می کند. مسئله ای که موجب ناخشنودی منتقدان چین در کنگره آمریکا خواهد شد.

ناامیدی از پیشرفت در حل مسئلۀ ارزش پول چین، نگرانی از احتمال تضعیف رهبران چین و ادعاهای صنایع تحت مالکیت دولت و ارتش موجب شده تا مقام های آمریکایی لحن ملایم تری در ارتباط با یوان ارزش پول چین اتخاذ کنند. یک یک روز پیش از آغاز دیدار رسمی هو جین تائو رئیس جمهوری چین از آمریکا ، یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکایی تلاش کردند تا با تصویب لایحه ای پرزیدنت اوباما را به اتخاذ سیاستی جدید در مورد یوان و تبعیض در مورد ارزش پول آن کشور وادار کنند. این لایحۀ سه بخشی، از سوی سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی لینزی گراهام ارائه شده که ختلاف اندکی با لایحه ای دارد که سال گذشته توافق اکثریت را در مجلس نمایندگان و سنا کسب کرد. ارائه دهندگان اصلی این لایحه سناتورهای دمکرات، چاک شومر از ایالت نیویورک، باب کیسی از ایالت پنسیلوانیا ، دبی ستیب ناو از ایالت میشیگان و شرود براون از ایالت اوهایو هستند. سناتور شومر روز گذشته به خبرنگاران گفت« آمریکا نمی تواند به دلیل دستکاری چین در ارزش یوان شاهد از دست دادن مشاغل و ثروت شهروندانش باشد.» سناتور دمکرات ایالت نیویورک تاکید کرده است که یوان، واحد پول چین نظیر یک پوتین گلوی اقتصاد در حال بهبود آمریکا را می فشارد. بعید بنظر می رسد که چنین لایحه ای آن هم در زمانی که جمهوریخواهان اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست دارند راهی به میز پرزیدنت اوباما برای امضا بیابد. مقام های آمریکایی می گویند چین برای حفظ تصنعی ارزش یوان علیه دلار آمریکا، ین ژاپن و یورو میلیاردها دلار دلار آمریکا را از گردش بازارهای جهانی خارج می کند. این نوع ارزش گذاری ارزی الویت بالایی را در ملاقات پیشین آقای اوباما با همتای چینی اش داشت که از حمایت کنگره آمریکا و اتحادیه های کارگری نیز برخوردار بود. هدف این گروه حمایت از تولید کنندگان آمریکایی جلوگیری از ورود کالاهایی است که می تواند در آمریکا تولید شود. سناتور چارلز شومر روز گذشته گفت« زمان حرف به پایان رسیده و اکنون وقت عمل است.»

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا معتقد است که تغییرهای مهمی در اقتصاد چین در جریان است از جمله تورم . به اعتقاد آقای گایتنر تورم ۵ درصدی اقتصاد چین در ۶ ماه گذشته چندین برابر از میزان تورم در آمریکا بالا تر بوده است. از همین رو موجب گرانی کالاهای صادراتی چین به آمریکا و ارزان بودن واردات کالاهای آمریکایی به چین خواهد شد.

XS
SM
MD
LG