لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

انتصاب های پرزیدنت اوباما در روزهای تعطیلی کنگره


پرزیدنت اوباما با استفاده از اختیارات اجرایی خود با انتصاب شش نفر از مقام های دولتی در زمان تعطیلی کنگره از جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا پیشی گرفت.

دوران تعطیلی کنگره فرصت مناسبی برای رییس جمهوری است تا نامزدهای برخی پست ها را که تایید آنان از سوی سنا به طول انجامیده و یا با مشکلی روبرو بوده، منصوب کند. از جمله این افراد می توان به سفیران آمریکا در کشورهای مختلف اشاره کرد.

جنجال برانگیزترین پست انتصاب قائم مقام وزارت دادگستری آمریکاست.

جمهوری خواهان از ماه ها پیش تلاش کرده اند تا از رسیدن جیمز کول James Cole به این سمت در وزارت دادگستری جلوگیری کنند. آقای کول که دوستی دیرینه ای با اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا دارد به دلیل دیدگاهش در مورد مسئله تروریسم و نقشی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در شرکت بزرگ بیمۀ AIG داشته، مورد انتقاد جمهوری خواهان است.

سناتورهای جمهوری خواه با اشاره به گزارشی که در سال ۲۰۰۲منتشر شده، آقای کول را به علت حمایت از محاکمه افراد مظنون به ترور در دادگاه های غیر نظامی مورد انتقاد قرار می دهند. جمهوری خواهان همواره مخالف محاکمه زندانیان گوانتانامو و یا هر فرد دیگر متهم به اقدام تروریستی در دادگاه های غیرنظامی هستند.

روز چهارشنبه پرزیدنت اوباما سفیران آمریکا در چهار کشور چک، ترکیه، سوریه و آذربایجان را نیز تعیین کرد.

انتصاب متیو بریزا به عنوان سفیر آمریکا در آذربایجان موجب آشفتگی برخی از دموکرات ها در سنا خواهد شد.

سناتور باربارا باکسر از ایالت کالیفرنیا و سناتور باب منندز از ایالت نیوجرسی پیشتر به دلیل روابط نزدیک آقای بریزا با دولت آذربایجان به نامزدی او رای منفی داده بودند. طبق قوانین آمریکا به هنگام تعطیلی کنگره رییس جمهوری می تواند با استفاده از اختیارات خود، مقام ها از جمله سفرا را منصوب کند. دوره ماموریت این افراد یک سال است و تنها در صورت تایید انتصاب شان از سوی سنا می توانند به انجام وظیفه ادامه دهند.

کاخ سفید در دفاع از این گزینش ها می گوید «جمهوری خواهان نزدیک به ۵ ماه است که تایید آنان را معوق گذاشته اند.» مخالفت جمهوری خواهان با اعزام رابرت فورد به عنوان سفیر آمریکا به سوریه مورد اعتراض تعدادی از سناتورهای آمریکایی است که این عمل را پاداش دادن به کشوری می دانند که رفتار مناسبی نسبت به آمریکا نداشته است. ایلیانا راس لیتنن، رییس آینده کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با صدور بیانیه ای این اقدام دولت آمریکا را ارسال پیامی غلط به رژیمی می داند که به صدمه زدن و تهدید منافع آمریکا ادامه می دهد. اما کاخ سفید بر این اعتقاد است که اعزام سفیر به سوریه پس از ۵ سال به متقاعد دمشق برای تغییر سیاست هایش در قبال اسراییل، لبنان، عراق و حمایت از گروه های تروریستی کمک خواهد کرد. وزرات خارجه آمریکا هنوز نام سوریه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم دارد.

در سال ۲۰۰۵ پرزیدنت بوش پس از متهم کردن سوریه به تروریسم و در اعتراض به ترور رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، سفیر آمریکا را از سوریه فرا خواند. هواداران رفیق حریری سوریه را در این ترور سرزنش کردند اما سوریه هرگونه دخالتی در این مورد را رد می کند.

XS
SM
MD
LG