لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۱۱

الگوی دمکراسی در انتخابات کنگره آمریکا


الگوی دمکراسی در انتخابات کنگره آمریکا

یک قاضی فدرال آمریکا با صدور حکمی علیه« جو میلر» نامزد جمهوریخواهان برای سنا آمریکا از ایالت آلاسکا، راه سناتور لیزا مرکاوسکی برای آغاز دومین دوره حضور در کنگرۀ ۱۱۲ را هموار کرد.

پس از گذشت ۸ هفته از انتخابات میان دوره ای آمریکا چهارشنبه شب قاضی فدرال ایالت آلاسکا اعلام کرد: سناتور مرکاوسکی می تواند به همراه دیگر قانونگزاران منتخب برای دورۀ بعدی کنگره در روز پنجم ماه ژانویه، سوگند یاد کند.

رالف بیست لاین با رد ادعاهای جو میلر نامزد جمهوریخواه مورد حمایت جنبش تی پارتی، دستور سابق خود را مبنی بر به تأخیر انداختن صدور گواهی سناتور لیزا مرکاوسکی لغو و او را برنده انتخابات ایالت آلاسکا اعلام کرد. ابطال برخی آرا کسب شده از سوی خانم مرکاوسکی خواست اصلی رقیب اش جو میلر بود در حالی که این ادعا پیشتر از سوی دیوان عالی ایالت آلاسکا نیز رد شده بود. بنابر ارقام اعلام شده از سوی مقام های کمیسیون انتخاباتی ایالت آلاسکا سناتور مرکاوسکی با کسب ۱۰۱۰۹۱ رای در برابر ۹۰۸۳۹رای بر جو میلر رقیب انتخاباتی خود پیروز شده است. قرار است تا پایان هفته نتیجه این انتخابات به طور رسمی از سوی فرماندار آن ایالت تأئید شود.

اما مسئله بحث برانگیز در انتخاب سناتور ایالت آلاسکا این است که هر دو نامزد به حزب جمهوریخواه تعلق دارند اما در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان خلاف عرف معمول به جای نامزدی سناتوری که نمایندگی آن ایالت را داشت، نامزد دیگری را برای شرکت در انتخابات برگزیدند. امّا سناتور مرکاوسکی تن به این گزینش نداد و با استفاده از حق شرکت در انتخابات به صورت Write-IN به رقابت با جو میلر پرداخت. به این ترتیب رای دهندگانی که گزینه شان لیزا مرکاوسکی بود باید نام او را در زیر اوراق انتخاباتی می نوشتند. استفاده از این روش شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که از آن جمله دیکته صحیح نام نامزد انتخاباتی است. اعتراض آقای جو میلر هم به شمارش آرایی بود که در آنها غلط های املایی کوچک نادیده گرفته شده بود. حتّی اگر دادگاه آرای مورد مناقشه را هم به نفع آقای میلر قبول می کرد هنوز لیزا مرکاوسکی با بیش از دو هزار رای بر رقیب اش برتری داشت. جو میلر پس از اعلام رأی قاضی فدرال در روز سه شنبه با صدور بیانیه ای حکم دادگاه را مأیوس کننده خواند و گفت« تیم وکلای مدافع او این حکم را ارزیابی و گام بعدی را تعیین خواهند کرد.»

مورد لیزا مرکاوسکی اولین کمپین موفقیت آمیز Write-In برای یک کرسی سنای آمریکا از سال ۱۹۵۴ به شمار می رود. اگرچه نتیجه انتخابات ایالت آلاسکا تغییری در آرایش احزاب در سنای آمریکا بوجود نمی آورد، چرا که هر دو نامزد از حزب جمهوریخواه بودند و اکثریت در سنای آمریکا همچنان در دست دمکرات ها باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG