لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

آغاز بررسی پیش نویس لایحۀ بودجۀ سال ۲۰۱۱ در کنگرۀ آمریکا


آغاز بررسی پیش نویس لایحۀ بودجۀ سال ۲۰۱۱ در کنگرۀ آمریکا
آغاز بررسی پیش نویس لایحۀ بودجۀ سال ۲۰۱۱ در کنگرۀ آمریکا

دمکرات های سنای آمریکا لایحۀ بودجه ای را برای سال ۲۰۱۱ ارائه کرده اند که بیست و شِش میلیارد دلار از بودجۀ درخواستی پرزیدنت اوباما کمتر است. با وجود این کاهش، هنوز جمعی از قانونگزاران جمهوریخواه با آن مخالف هستند. پیش نویس لایحۀ بودجه ای که دمکرات ها برای سال آینده در ۱۹۲۴ صفحه به سنا ارائه داده اند، بر یک تریلیون و یک صد میلیارد دلار بالغ می شود که نسبت به سال گذشته کمتر از ۲ درصد افزایش نشان می دهد.

امّا همین رقم هم کافی است تا اعتراض جمهوریخواهانی نظیر سناتور«جان تون» را سبب شود که آن را مغایر با خواست رأی دهندگان آمریکایی می دانند. جان توُن سناتور جمهوریخواه ایالت داکوتای جنوبی و رییس کمیتۀ سیاست های حزب جمهوریخواه در سنا، ارائۀ پیش نویس لایحۀ بودجۀ در روزهای پایانی دورۀ انتقالی کنگره را نادیده گرفتن خواستِ روشن رأی دهندگان در انتخابات گذشته می داند. وی معتقد است رای دهندگان خواستار توقف هزینه های بی رویه دولت هستند. سناتور توُن خواستار ادامه بودجه ریزی کوتاه مدت برای هزینه های دولتی شده که زمان آن در ۱۸ دسامبر منقضی می شود. با وجود مخالفت هایی از این دست سناتور میچ مک کانل رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا و چندین سناتور جمهوریخواه در نظر دارند تا به به این لایحه رأی مثبت دهند. باب بِنِت سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا، کیت باند سناتور جمهوریخواه ایالت میسوری، جورج واینویچ سناتور جمهوریخواه ایالت اوهایو و سوزان کالینز سناتور جمهوریخواه ایالت مِین به روزنامۀ هیل چاپ واشنگتن گفته اند که در نظر دارند به لایحۀ بودجه رأی مثبت دهند امّا می خواهند پیش از تصمیم گیری نهایی در آن بازنگری کنند. در این پیش نویس وزارت دفاع و وزارت امنیت داخلی نسبت به سال گذشته سهم بیشتری دارند. در حالی که در بخش هزینه های آموزش و پرورش و بیمۀ خدمات درمانی میلیاردها دلار برای تأمین کسری کمک هزینه های تحصیلی دانشجویان کم درآمد دانشگاه ها نیز در نظر گرفته شده است. تخصیص ۴۵۰ میلیون دلار برای ادامۀ توسعۀ موتورهای دوّم جت های جنگندۀ اف ۳۵ بوسیله شرکت های جنرال الکتریک و رولز رویس در این پیش نویس جز بودجۀ درخواستی وزارت دفاع آمریکا برای سال ۲۰۱۱ نبوده و دولت اوباما در طول سال با تلاش قانونگزاران برای تأمین بودجه برای موتور دوّم جت های جنگندۀ اف ۳۵ مخالفت کرده است. موتور اصلی این جت های جنگنده توسط شرکت پرَت اند ویتنی ساخته شده که وزارت دفاع آمریکا از آن حمایت می کند.

انتظار می رود رأی گیری در سنای آمریکا در مورد لایحۀ بودجه تا پایان هفتۀ جاری صورت گیرد. در یکی دو سال گذشته بودجۀ لازم برای توسعۀ موتورهای جدید جنگنده های اف ۳۵ جز بودجۀ اصلی وزارت دفاع محسوب نشده است. رییس کمیتۀ تخصیص بودجۀ سنا هم معتقد است که بودجۀ وزارت دفاع به سادگی قابل تصویب بوده و بودجۀ اضافی موتورهای جنگنده ها می تواند در مرحلۀ مذاکره برای هماهنگ کردن دو مصوبۀ سنا و مجلس نمایندگان به آن اضافه شود. در این میان از پیشنهاد ۵۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری پرزیدنت اوباما برای بودجۀ وزارت خارجه ، تنها سه میلیارد و یک صد میلیون دلار کم شده و در مورد وزارت دفاع نیز این کاهش نزدیک به ده میلیارد دلار است. امّا وزارت دفاع علاوه بر بودجۀ خود از بودجۀ هزینه های عملیات جنگی هم استفاده می کند که می تواند بخشی از کاهش بودجۀ پنتاگون رو از این طریق جبران کند.

XS
SM
MD
LG