لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

انتقاد مجلس نمایندگان آمریکا از دیپلماسی چین


انتقاد مجلس نمایندگان آمریکا از دیپلماسی چین
انتقاد مجلس نمایندگان آمریکا از دیپلماسی چین

با وجود استقبال گرم کاخ سفید از هو جین تائو رییس جمهوری چین، نمایندگان آمریکایی از آن راضی به نظر نمی رسند.

رهبر چین صبح روز پنجشنبه با هری رید، رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا و دیگر رهبران کنگره آمریکا دیدار کرد. در حالی که جان بینر و سناتور مک کانل دو تن از رهبران جمهوری خواه در ضیافت شام شب گذشته در کاخ سفید شرکت نکردند و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان نیز به چین هشدار داد که بهتر است قاعده بازی را رعایت کند.

روابط آمریکا و چین در تاریخ پیچیده ۶۰ سال گذشته همواره با مشکل روبرو بوده است. نقاط مهم منافع مشترک میان دو کشور همواره با اختلاف های مهم مواجه بوده است. سردی ضیافت ناهار دیدار پیشین رهبر چین با ضیافت شام مجللی در کاخ سفید برگزار شد که در آن میهمانان چینی درخواست کرده بودند که در آن شب تنها غذاهای آمریکایی سرو شود، در تضاد بود. اما روز چهارشنبه، جلسه ای با عنوان «ارزیابی رفتار چین و تاثیر آن بر منافع آمریکا» در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان برگزار شد که در آن سیاست های چین در زمینه های مختلف از جمله همکاری با جمهوری اسلامی ایران به باد انتقاد گرفته شد. بسیاری از نمایندگان مجلس بر مواردی تاکید دارند که دو کشور چین و آمریکا را از یکدیگر دور نگه داشته است. ایلیلنا راس لیتنن نماینده جمهوری خواه ایالت فلوریدا و رییس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان روز گذشته در نشستی که به منظور بررسی رفتار چین و آثار آن بر منافع آمریکا برگزار کرد، موارد اختلاف میان دو کشور را نگرانی های امنیتی، مسئله حقوق بشر و عدم موازنه تجاری و تاثیر پایین نگهداشتن ارزش پول چین بر اقتصاد آمریکا نام برد. خانم راس لیتنن با توضیح هر یک از این مسایل در بخش دیگری چین را به علت اعطای مجوز حمل قطعات موشک های خریداری شده ایران از کره شمالی از طریق پکن مورد سرزنش قرار داد.

هاوارد برمن، رییس پیشین کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در سخنان خود مسئله ایران را در ارتباط با چین در اولویت بالایی قرار داد و جلب حمایت چین در تحریم سال گذشته جمهوری اسلامی ایران را در شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکی از بزرگترین دستاوردهای پرزیدنت اوباما خواند.

آقای برمن افزود «شواهد بسیاری وجود دارد که چین در برنامه های هسته ای ایران سرمایه گذاری کرده و در کاستن از فشار بار تحریم های بین المللی به آن کشور کمک می کند.» همگامی چین برای افزایش قابلیت های هسته ای ایران یکی دیگر از مسایلی بود که آقای برمن عنوان کرد و گفت «این امر تهدیدی علیه آمریکا و متحدانش در خاورمیانه به شمار می رود و پکن باید آگاه باشد که نا امنی خلیج فارس با توجه به نیاز چین به نفت این منطقه تهدیدی علیه آن کشور نیز به شمار می رود.» این نماینده دموکرات بر این عقیده است که باید تلاش کرد تا پکن در همه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران شرکت داشته باشد.

XS
SM
MD
LG