لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

رییس مجلس نمایندگان آمریکا: «برای آغاز خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، محاسبات سیاسی را باید کنار گذاشت»


رییس مجلس نمایندگان آمریکا در حالی به سفر دو روزه خود به افغانستان پایان داد که هنوز معمای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در تابستان امسال در هاله ای از ابهام قرار دارد. سفر جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا و هیئت همراه او متشکل از ۴ نماینده جمهوریخواه و ۱ نماینده دموکرات به افغانستان با انتشار بیانیه ای از سوی آقای بینر پایان گرفت. وی در این بیانیه گفته است که هرگونه کاهشی در تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان باید بر اساس شرایط حاکم در جبهه های جنگ بوده و نباید محاسبات سیاسی در آن دخیل باشد.

رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: اگر دولت اوباما بر آغاز خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در ماه ژوئیه سال جاری پافشاری کند، آنگاه باید توضیح دهد که چگونه چنین اقدامی، پیشرفت های شکننده ای را که تا کنون به دست آمده، تحلیل نخواهد برد.

این اولین سفر جان بینر، بلند پایه ترین فرد حزب جمهوریخواه آمریکا به جبهه های جنگ پس از انتخاب به مقام ریاست مجلس نمایندگان به شمار می رود. آقای بینر و هیئت همراه او روز چهارشنبه با ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان ملاقات کردند. آقای بینر پس از این دیدار گفت: ژنرال پتریوس با مورد تایید قرار دادن دستاوردهای امنیتی در افغانستان در این گفت و گوها متذکر شد که نه تنها این دستاورد ها شکننده بلکه قابل بازگشت نیز هستند. آقای بینر با توجه به این داده ها گفت، ما باید در مورد تعهداتمان نسبت به استراتژی ضد شورشی که فرماندهان ما در جبهه ها در دستور کار قرار داده و نسبت به موفقیت آن اطمینان دارند، محکم ایستادگی کرده و تمرکزمان را تنها بر ضرب الاجل های از پیش تعیین شده برای خروج نیروها، مصروف نکنیم. در سفر خاور میانه ای آقای بینر، مک تورن بری و مایک کان اِوی نمایندگان جمهورخواه ایالت تگزاس، تام روونی، نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا، جک هِک، دیگر نماینده جمهوریخواه از ایالت نوادا و دَن بورِن، تنها نماینده دموکرات این هیئت از ایالت اوکلاهما، او را همراهی کردند. رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت دیدار منطقه از نزدیک، منظری از فرصت ها و چالش هایی را که سربازان و غیر نظامیان ما با آنها روبرو هستند، در اختیار ما قرار داد. او افزود: در حالیکه شرایط دشوار همچنان در افغانستان پابرجاست، نیروهای ما در آنجا به دستاوردهایی در راه بهبود امنیت دست یافته و از یافتن مکانی امن برای القاعده و طالبان جهت حمله به نیروهای آمریکا و ناتو، جلوگیری کرده اند. آقای بینر در ادامه گفت: روشن است که چالش های بسیار گسترده ای برای ایجاد دولتی معتبر از جانب مردم افغانستان، همانطور که پرزیدنت کرزی هم در ملاقات با ما به آن اشاره کرد، وجود دارد.

XS
SM
MD
LG