لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

کنگره آمریکا – لیبی و سوریه


کاخ سفید به تلاش برای همگام ساختن کنگره آمریکا در ارتباط با عملیات لیبی ادامه می دهد. در این میان نمایندگان آمریکایی بر شفافیت بیشتر نقش و اهداف آمریکا در لیبی تاکید دارند. با این که رهبران ارشد هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا در روز جمعه در یک کنفرانس ویدیویی با پرزیدنت اوباما شرکت کردند اما هنوز همه نگرانی ها در مورد سرنوشت قذافی به قوت خود باقی است.

انتظار می رود با واگذاری رهبری عملیات نظامی در لیبی به ناتو، سخنرانی دوشنبه شب پرزیدنت اوباما، بر اطمینان خاطر مردم آمریکا و نمایندگان این کشور در ارتباط با تحولات جاری در این کشور لیبی بیفزاید. بنا بر تازه ترین نظرسنجی موسسه معتبر گالوپ ۴۷ درصد از نظرسنجی شدگان با عملیات نظامی در لیبی موافق و ۳۷ درصد با این مداخله مخالف هستند. آنچه تاکنون از گروه پرزیدنت اوباما در مورد تصمیم به شرکت در عملیات لیبی مطرح شده، درخواست اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و هم پیمانان آمریکا برای مداخله آمریکا جهت جلوگیری از کشتار مردم توسط سرهنگ قذافی بوده است. زیرا نادیده گرفتن قذافی موجب خواهد شد تا دیگران نیز برای سرکوب مخالفان به خشونت عریان متوسل شوند. مقام های دولت آمریکا می گویند با حمایت سازمان ملل و ناتو و با استفاده از توان اطلاعاتی ایالات متحده، منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی به مورد اجرا گذاشته شده است. در هفته جاری مقام های آمریکایی در جلسه های علنی و خصوصی در مقابل نمایندگان آمریکایی قرار می گیرند تا با پاسخ دادن به پرسش های آنان، اهداف دولت را در ارتباط با لیبی روشن کنند. طبق برنامه اعلام شده روز چهارشنبه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در کنگره حضور می یابند و روز پنجشنبه، کمیته روابط خارجی سنا و کمیته نیروهای مسلح سنا، دو کمیته پر قدرت سنای آمریکا، جلسه پرسش و پاسخی را برگزار خواهند کرد. مایکل استیل سخنگوی جان بینر، رییس مجلس نمایندگان می گوید «لازم است مردم آمریکا، توضیح روشن پرزیدنت اوباما را در مورد اهداف ماموریت ما در لیبی و نقشی را که ما ایفا می کنیم، بدانند.» پرزیدنت اوباما روز شنبه در پیام هفتگی خود گفت «ما در حال پیروزی در این ماموریت هستیم و به دلیل سرعت عمل در لیبی موفق شدیم تا از بروز یک فاجعه انسانی جلوگیری و جان تعداد بی شماری غیر نظامی به ویژه زنان و کودکان بیگناه را نجات دهیم.» پرزیدنت اوباما بر این باور است که زمانی که مردم بی گناه مورد وحشی گری واقع می شوند و فردی نظیر قذافی با تهدید به راه انداختن حمام خون، ممکن است ثبات منطقه را به خطر اندازد وهنگامی که جامعه بین المللی آماده است تا در کنار یکدیگر جان هزاران نفر را نجات دهد، مداخله نه تنها به نفع منافع ملی آمریکاست بلکه مسئولیت این کشور است.» سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز یکشنبه گفت معمر قذافی در شرایط نامتعادلی قرار دارد و لازم است مردم لیبی با استفاده از این موقعیت، دیکتاتور را برکنار کنند. در همین حال، پیتر کینگ، رییس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان نیزگفته است از بودجه نظامی بیشتر در ارتباط با عملیات نظامی در لیبی حمایت خواهد کرد.

سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز یکشنبه گفته بود قذافی در شرایط نامتعادلی قرار دارد و لازم است مردم لیبی با استفاده از این موقعیت، دیکتاتور را برکنار کنند. در همین حال، پیتر کینگ رییس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان نیز گفته است از بودجه نظامی بیشتر در ارتباط با عملیات نظامی در لیبی حمایت خواهد کرد.

سناتور لیبرمن رییس کمیته امنیت ملی سنای آمریکا روز گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت «اگر بشار اسد هم نظیر قذافی کمر به قتل عام تظاهرکنندگان ببندد، باید ارتش آمریکا مداخله کرده و منطقه ممنوعه پروازی بر فراز سوریه را به اجرا گذارد.» سناتور لیبرمن همچنین تاکید کرد در زمان پدر بشار اسد هم، چنین قتل عامی صورت گرفت، به همین دلیل نباید اجازه تکرار آن را به پسرش بدهیم . آقای لیبرمن می گوید ما در کنار ملت های عرب برای داشتن فرصتی برای یک زندگی بهتر هستیم.

در همین حال سناتور جان مک کین، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا هم گفت آمریکا باید از تظاهر کنندگان سوری، حمایت معنوی به عمل آورد. وی تاکید کرد که با اطمینان در مورد گذار به دموکراسی در تونس و مصر صحبت می کند.

XS
SM
MD
LG