لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

واکنش کنگره آمریکا به ادامه درگیری نظامی در لیبی


مقام های کاخ سفید روز سه شنبه به دستیاران اعضای جمهوریخواه و دموکرات کنگره گفته اند، آمریکا با لیبی در جنگ نیست و پرزیدنت اوباما امیدوار است که کنترل عملیات نظامی در لیبی را در چند روز آینده به نیروهای ائتلاف محول کند. از نظر نمایندگان یکی از نکات مبهم، نامشخص بودن زمانی است که پرزیدنت اوباما برای انتقال رهبری عملیات لیبی به دیگر نیروهای ائتلاف از آن حرف می زند. در کنگره آمریکا دیدگاه های کاملا متفاوتی در میان اعضای هر دو حزب نسبت به حمایت از دخالت نظامی در لیبی و یا نادرست خواندن چنین تصمیمی وجود دارد.

مقام های ارشد وزارت دفاع آمریکا می گویند با از بین بردن توان پدافند هوایی لیبی، میزان حملات نیروهای ائتلاف در آن کشور کاهش می یابد. اما اعلام این امر که عملیات مشترک نظامی علیه قذافی ممکن است تا برکناری او ادامه داشته باشد، به اعتقاد جمعی از نمایندگان حاکی از درگیری نیروهای آمریکایی در جنگی دیگر است.

ادامه چنین سیاستی هزینه های نظامی سنگینی را در بر خواهد داشت. دنیس کوسینیچ، نماینده دموکرات ایالت اوهایو و یکی از اعضای لیبرال کنگره می گوید در نظر دارد متممی را در لایحه بعدی بودجه فدرال پیشنهاد دهد که به موجب آن هزینه نظامی دخالت در لیبی در آن گنجانده نشود. او در نامه روز گذشته خطاب به همکاران خود می نویسد «با این که دولت به ما اطمینان می دهد که آمریکا نقش رهبری را در روزهای آینده به دیگر هم پیمانان واگذار می کند با این همه ما از برنامه ها و اهداف بلند مدت آقای اوباما در لیبی اطلاعی نداریم.» این نماینده مخالف جنگ، هفته گذشته نیز خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پایان سال جاری شده بود که این پیشنهاد از رای کافی برخوردار نشد. دیگر نماینده دموکرات، سناتور ال فرانکن، نیز از پرزیدنت اوباما خواسته است که هزینه دخالت آمریکا در تلاش های بین المللی جهت اعمال قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای ممنوعیت پرواز بر فراز لیبی را مشخص کند. سناتور فرانکن از تصمیم پرزیدنت اوباما در مورد حمله به لیبی، حمایت می کند. در جمع جمهوریخواهان حمایت از تصمیم پرزیدنت اوباما به کندی در حال شکل گرفتن است.

جان کایل سناتور با نفوذ جمهوریخواه در سنای آمریکا روز سه شنبه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی در ایالت آریزونا گفت «نگرانم که تلاش های نظامی در لیبی، برای شکست نیروهای هوادار قذافی شاید کافی نباشد.» با این همه نمایندگان جمهوریخواه که خود را برای مبارزه های انتخاباتی ریاست جمهوری سال آینده آماده می کنند با انتقاد از تصمیم پرزیدنت اوباما برای حمله به لیبی می گویند، او بهای این کار خود را خواهد پرداخت. میت رامنی چهره سرشناس جمهوریخواه با حمله به سیاست خارجی پرزیدنت اوباما گفته است تصمیم حمله به لیبی به شکل آزمایشی و با تردید اتخاذ شده است.

در میان دموکرات ها در حالی که نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان با صدور بیانیه ای اقدام رییس جمهوری را مورد ستایش قرار داده و سناتور جان کری از هفته ها پیش خواستار اعمال ممنوعیت پرواز بر فراز لیبی بوده، اما جیم وب، سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا با انتقاد از دخالت آمریکا در لیبی می پرسد آیا ایالات متحده باید در هر حادثه ای که در آن بخش از جهان رخ می دهد، مداخله کند؟

دنیس کوسی نیچ نماینده دموکرات ایالت اوهایو حتی فراتر از این اقدام پرزیدنت اوباما را قابل استیضاح خوانده است.

قانون اختیارات جنگی به رییس جمهوری آمریکا اجازه می دهد که در صورتی که منافع این کشور را در خطر ببیند ظرف ۴۸ ساعت پس از اعزام نیروهای آمریکا به نبرد، کنگره را از این امر آگاه کند. منتقدان می گویند این اقدام در صورتی می تواند با قانون اختیارات جنگی همسویی داشته باشد که حمله ای به خاک آمریکا صورت گرفته و یا جان سربازان و یا شهروندان آمریکایی به مخاطره افتاده باشد. پرزیدنت اوباما روز دوشنبه با ارسال نامه ای به کنگره تحولات لیبی را موجب متزلزل کردن صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه خوانده که می تواند پیامدهای ناگواری برای امنیت ملی آمریکا در پی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG