لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

انتقاد نمایندگان آمریکایی از حمله به لیبی


تصمیم پرزیدنت اوباما برای مداخله نظامی هر چند محدود در لیبی با خشم و انتقاد فزاینده جمعی از نمایندگان آمریکایی در مورد تجاوز کردن از اختیارات خود، روبرو شده است. نمایندگان بانفوذ جمهوریخواه نه تنها اقدام اخیر پرزیدنت اوباما را رو در رویی آشکار با قانون اساسی آمریکا تلقی می کنند بلکه نگران صرفه جویی هایی هستند که باید در لیبی هزینه شود.

تحلیلگران امور دفاعی هزینه روزانه عملیات نظامی آمریکا در لیبی را تا بیش از یک صد میلیون دلار برآورد کرده اند. اما جمهوریخواهان که از اول ماه مارس در حال چانه زنی و نبرد در زمینه کاهش هزینه ها با دولت اوباما و حزب دموکرات هستند، تنها توانسته اند روزانه ۲۸۵ میلیون دلار صرفه جویی کنند. جنگی که تاکنون سازمان های دولتی آمریکا را تا مرز تعطیلی پیش برده است. روسکو بارتلت، نماینده جمهوریخواه و عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده ارتش تحت اختیار پادشاه ندارد. این نماینده ایالت مریلند تاکید کرده تصمیم یک جانبه پرزیدنت اوباما در استفاده از نیروی نظامی علیه قذافی، توهین آشکار به قانون اساسی آمریکاست. آقای بارتلت می گوید گروه اوباما، اشتباه کلینتون و جورج بوش، روسای جمهوری پیشین آمریکا را در مورد اعزام نیرو به کوزوو و عراق بدون تایید کنگره را تکرار کرد.

منتقدان معتقدند استفاده از قانون اختیارات جنگی از سوی رییس جمهوری آمریکا زمانی مصداق دارد که خاک این کشور و یا سربازان و شهروندان آمریکایی مورد تهاجم واقع شده باشند. بنا به نوشته روزنامه هیل چاپ واشنگتن، پرزیدنت اوباما کنگره را با ارسال نامه از صدور مجوز عملیات در لیبی آگاه کرده است. اهداف و هزینه هایی که عملیات نظامی در لیبی در بر دارد، یکی دیگر از جنبه هایی است که جمعی دیگر از جمهوریخواهان از جمله جان بینر، رییس مجلس نمایندگان و هاوارد مک کییان رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان را به واکنش در قبال تصمیم پرزیدنت اوباما واداشته است. در کنار این دو، ایلیانا راس لیتنن، رییس کمیته امور خارجی مجلس و مایک راجرز رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز در بیانیه های جداگانه ای از پرزیدنت اوباما می خواهند با مردم آمریکا و کنگره این کشور ارتباط بهتری داشته و آنان را از ماموریت جاری در لیبی و چگونگی دستیابی به آن مطلع کند. در همین حال، کمیته تخصیص بودجه مجلس نیز در انتظار پاسخ وزارت دفاع آمریکا به بودجه مورد نظر پنتاگون در عملیات جاری در لیبی است.

ریچارد لوگر، سناتور بانفوذ جمهوریخواه و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار بحث درباره اهداف آمریکا از عملیات نظامی در لیبی و هزینه های آن در کنگره آمریکا شده است. یکی دیگر از مسائلی که سناتور لوگر مطرح می کند، لزوم داشتن برنامه هایی است که باید پس از قذافی در لیبی به اجرا گذاشته شود.

در همین حال ادوارد مارکی، نماینده دمکرات و عضو ارشد کمیته منابع طبیعی مجلس روز گذشته در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» ضمن موافقت با تصمیم پرزیدنت اوباما و همپیمانان آمریکا در مورد حمله نظامی به لیبی، علت اصلی حملات به لیبی را مسئله نفت خواند و گفت که ما به خاطر نفت در لیبی هستیم و دخالت ما ناشی از تضمین ۵ میلیون بشکه نفت روزانه ای است که ما از اوپک وارد می کنیم. او از اینکه پرزیدنت اوباما نمی خواهد هیچ سربازآمریکایی قدم در در خاک لیبی بگذارد، استقبال کرده و می افزاید من فکر می کنم که همه مردم آمریکا می دانند چرا پرزیدنت اوباما دستور چنین حمله ای را صادر کرده است . در یک نظر سنجی که روز سه شنبه از سوی شبکه خبری سی ان ان انجام شد ۷۰% موافق دخالت آمریکا در لیبی هستند و تنها ۲۷% گفته اند که مخالف این حمله بوده اند. این ارقام در هفته گذشته ۵۶% موافق و ۴۰% مخالف بود.

XS
SM
MD
LG