لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

بازتاب حمله نظامی محدود به لیبی و کنگره آمریکا


تصمیم پرزیدنت اوباما در مورد اجرای حمله های محدود علیه نیروهای قذافی برای متوقف کردن سرکوب مردم با واکنش های متفاوت نمایندگان آمریکایی مواجه شده است.

بسیاری از سناتورهای با نفوذ کنگره آمریکا از دو هفته پیش بر اعمال منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی اصرار داشتند و هر چند که تصمیم پرزیدنت اوباما را دیر هنگام قلمداد می کنند اما از آن استقبال کرده اند. صدور دستور حمله نظامی محدود از سوی رییس جمهوری آمریکا علیه نیروهای وفادار به رهبر لیبی و بمباران پادگان ها و پایگاه های هوایی اقدامی مناسب برای مقابله با خشونت عریان معمر قذافی در ارتباط با مردم کشورش تلقی شده است. به اعتقاد کارل لوین رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا استفاده از عبارت «حمله نظامی محدود» توسط پرزیدنت اوباما، برای جلب حمایت دو حزبی اعضای کنگره از حمله نظامی به لیبی بوده است. کاخ سفید در هفته های گذشته در مورد انجام اقدام مناسب برای حمایت از تظاهرکنندگان مخالف قذافی در لیبی در انتظار تصمیم شورای امنیت سازمان ملل بود اما برخی از تحلیلگران سیاسی دلیل اصلی را دیدگاه پرزیدنت اوباما در مخالفت با ورود سربازان آمریکا به لیبی می دانند چنانکه به گفته سناتور لوین، ایالات متحده نمی خواهد، چکمه هیچ سرباز آمریکایی بر خاک لیبی قرار گیرد. جان مک کین سناتور جمهوریخواه روز یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت رییس جمهوری آمریکا باید پیشتر از این علیه قذافی دست به کار می شد. سناتور مک کین در ادامه گفت با این که شکی ندارد که آمریکا بیش از حد در اتخاذ چنین تصمیمی تاخیر داشته، با این همه او بر لزوم حمایت از پرزیدنت اوباما در این مقطع تاکید کرد. سناتور مک کین گفت «اعمال منطقه ممنوعه پروازی اگر دو هفته پیش صورت می گرفت، احتمالاً کافی بود اما اکنون برای متوقف کردن قذافی به اقدام های بیشتری نیاز داریم. امری که با هشدار چاک شومر سناتور دمکرات روبروست زیرا درگیری های بیشتر را متحمل می داند. مقام های نظامی آمریکا از جمله دریاسالار مایک مولن می گویند اعمال منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی ممکن است نبرد میان نیروهای هوادار و مخالف سرهنگ قذافی را به نبرد خیابانی و حتی خانه به خانه بکشاند. درهمین حال روزنامه معتبر نیویورک تایمز نیز روز دوشنبه به نقل قول تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا نوشت «اگر سرهنگ قذافی از این بحران نجات پیدا کرده و بر سر قدرت بماند، باید ماموریت تحت حمایت آمریکا و شورای امنیت را یک شکست تلقی کرد.»

پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون وزیر خارجه گفته اند که «قذافی باید برود» اما جو لیبرمن، سناتور مستقل دموکرات و رییس کمیته امنیت ملی سنای آمریکا که از حامیان اعمال منطقه ممنوعه پروازی است، ضمن حمایت از تصمیم رییس جمهوری آمریکا مبنی بر دخالت نظامی در لیبی با اشاره بر وجه دیگرِ گفته های پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون گفته است اگر قذافی بر سر قدرت باقی بماند در آن صورت آمریکا در نظر دیگر کشورهای جهان، ضعیف دیده خواهد شد. پرزیدنت اوباما پیش از صدور دستور حمله نظامی طبق قانون اختیارات جنگی، باید این مسئله را به آگاهی کنگره آمریکا می رساند. البته بسیاری از نمایندگان با نفوذ مورد مشورت پرزیدنت اوباما قرار گرفته بودند اما از کنگره خواسته نشد تا در این مورد رای صادر کند، هرچند جمعی از سناتورهای هر دو حزب از جمله سناتور جمهوریخواه، لینزی گراهام و سناتور دموکرات، جک رید روز دوشنبه در مصاحبه ای گفتند که در صورت رای گیری به آن رای مثبت خواهند داد.

XS
SM
MD
LG