لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

کسری بودجه و کاهش نیروهای نظامی آمریکا


رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده می گوید «پنتاگون در نظر دارد ظرف پنج سال آینده ۷۸ میلیارد دلار بودجۀ وزارت دفاع را کاهش داده و تعداد سربازان ارتش و نیروی دریایی را کم کند.»

برنامۀ آقای گیتس اگر از سوی دولت به اجرا گذاشته شود اولین مورد مسدود کردن هزینه های نظامی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر خواهد بود. وزیر دفاع آمریکا برای رسیدن به این هدف یعنی کاهش ۷۸ میلیارد دلاری از بودجۀ نظامی ،در نظر دارد ۲۷ هزار نفر از سربازان ارتش، ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از تفنگداران دریایی و ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ پس انداز کند. کاهش نیروها با این پیش فرض صورت می گیرد که نیروهای آمریکایی تا سال ۲۰۱۴ طبق برنامۀ پرزیدنت اوباما، افغانستان را ترک کرده باشند. کاهش ۷۸ میلیارد دلاری اعلام شده افزون بر یک صد میلیارد دلاری است که وزارت دفاع برای پس انداز و سرمایه گذاری مجدد در بودجۀ نظامی پیش بینی کرده است. وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت«برای کمک به مهار کسری بودجه، کاهش هزینه های وزارت دفاع ضروری است. وی تصریح کرده است « از۴ سال پیش که این پست را به عهده گرفته ام همواره خواستار حفظ چارچوب نیروها و رشد معتدل امّا واقعی در خط مقدم دفاع در بلند مدت بوده ام.»

وزیر دفاع آمریکا می افزاید «شرایط شوم مالی جامعه و تهدیدی که از این بابت بر تأثیر اوضاع مالی خود جهان می گذارد، بدتر خواهد شد مگر آنکه دولت آمریکا به اوضاع سر سامان بخشد.» وی با اشاره به نقش پنتاگون در اوضاع مالی کشور اظهار امیدواری می کند که فرهنگ «اتکا به پول بی پایان» در وزارت دفاع به فرهنگ «صرفه جویی وخویشتن داری» بدل شود. با این همه وزیر دفاع آمریکا جانب احتیاط را در مورد حفظ قدرت ارتش با توجه به کاهش نیروها رعایت کرده و تصریح می کند« هنوز تعداد نیروهای ارتش ۴۰ هزار نفر بیش از زمانی است که او رهبری وزارت دفاع را دردست گرفته است.» آقای گیتس می افزاید «هنوز در کنگرۀ آمریکا قانونگزارانی از هر دو حزب، خواستار کاهش بیشتر بودجۀ دفاعی کشور هستند.» پنجشنبه باک مک کیئون رئیس کمیتۀ نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفته بود از پیشنهاد وزیر دفاع عمیقاً نگران و متحیر است.

XS
SM
MD
LG