لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۰

دیدگاه های رئیس آینده کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران


دیدگاه های رئیس آینده کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران
دیدگاه های رئیس آینده کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران

ایلیانا راس لیتنن نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا که به زودی ریاست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان را عهده دار می شود با اشاره به تلاش هایی که از سوی قانونگزاران هر دو حزب برای تصویب تحریم ها علیه ایران صورت می گیرد، می گوید«لوایحی که ما تصویب می کنیم به اسناد تاریخی تبدیل می شوند اما در واقع قوانین قابل اجرایی نیستند.»

خانم لیتنن قانونگزار کوبایی الاصل ایالت فلوریدا در مصاحبه ای با روزنامه هیل چاپ واشنگتن همچنین گفته است «جمهوری اسلامی ایران در فهرست اولویت های کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده است.» وی اضافه می کند «باید به شیوه های قبلی در مورد اجرای تحریم ها علیه ایران نقطه پایانی گذاشت و دولت آمریکا را در اجرای آنها تحت فشار قرار داد.» وی امیدوار است تا با تشکیل جلساتی با حضور مقامات دولت آمریکا این پرسش پاسخ گفته شود که چرا تحریم ها علیه بانک ها ،شرکت ها و کشورهای بیشتر، اجرا نمی شود و ما منتظر چه رخدادی هستیم؟ خانم راس لیتنن تاکید کرده به طور قطع در نظر دارد جلساتی را در مورد فروش اسلحه و توسعه انرژی هسته ای میان ایران روسیه و ونزوئلا در کنگره آمریکا برگزار کند.

وی می گوید «روابط ایران و ونزوئلا همواره در حال گسترش است و این توسعه نگرانی های فزاینده ای را علیه منافع دموکراتیک در داخل ونزوئلا و همه منطقه از جمله ایالات متحده بوجود آورده است.» خانم راس لیتنن معتقد است «نفوذ ایرانیان در آمریکای لاتین همواره در چشم انداز بوده و به عنوان خطر مطرح است. خانم لیتنن از روسیه را به مسلح کردن ایران به تکنولوژی های با استفاده دو گانه متهم کرده و گفته است «این اقدام مسکو به تهران اجازه می دهد که به ادعای خود در مورد صلح آمیز بودن برنامه هایش ادامه دهد.»

برگزاری چنین جلساتی در کنگره موجب رنجش دولت اوباما خواهد شد که تنظیم مجدد روابط خود با روسیه را در اولویت قرار داده است. اما ایلیانا راس لیتنن معتقد است که تنظیم روابط باید دو جانبه باشد و مسکو نیز دست از دور زدن تحریم ها علیه ایران بردارد. او به روسیه به عنوان همپیمان بالقوه ای می نگرد که هنوز بطور کامل در این نقش قرار نگرفته است. خانم راس لیتنن که در سن ۸ سالگی از کوبا گریخته و در بیست و یکسال خدمت خود در کنگره در کمیته امور خارجی مجلس مشغول به کار بوده است.

XS
SM
MD
LG