لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

لایحه مهاجرت از مجلس گذشت


لایحه مهاجرت از مجلس گذشت
لایحه مهاجرت از مجلس گذشت

سرانجام در یک رأی گیری بسیار نزدیک در مجلس نمایندگان لایحه تعیین سرنوشت مهاجران غیرقانونی به تصویب رسید. در حالی که سی و هشت نماینده دمکرات به آن رأی منفی دادند، اما هشت نماینده جمهوریخواه از آن حمایت کردند. لایحه ای که حامیانش از آن به عنوان یک مسئله حقوق بشری یاد می کنند و مخالفانش آن را کابوسی می نامند که می تواند در آینده مشوقی برای مهاجرت های غیر قانونی بیشتر باشد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در حمایت آن را نشانی از مفهوم آمریکایی بودن خوانده و گفت «این لایحه فرصتی برابر در اختیار فرزندان مهاجرانی قرار می دهد که در این کشور رشد کرده اند.» کاخ سفید با صدور بیانیه ای از اقدام مجلس نمایندگان در تصویب این لایحه ستایش کرد و آن را اقدامی صحیح برای آمریکا خواند.

این لایحه روز پنجشنبه به مجلس سنا ارسال شده است. هری رید، رهبر اکثریت در سنا در نظر دارد آن را به بحث بگذارد در حالی که تحلیل گران بخت کمی برای موفقیت آن در سنا قائل هستند. سناتورهای جمهوری خواه قول داده اند که از تصویب هر لایحه ای جز لوایح مربوط به معافیت های مالیاتی در حال انقضای زمان پرزیدنت بوش و بودجه دولت جلوگیری خواهند کرد. با این همه این امیدواری برای دموکرات ها وجود دارد که تصویب لایحه مهاجران غیر قانونی در مجلس نمایندگان تا اندازه ای موجب تسهیل تصویب آن در سنا خواهد شد. لایحه برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ به کنگره ارائه شد.

شب گذشته پرزیدنت اوباما با صدور بیانیه ای از این لایحه به عنوان بخشی از یک مباحثه بزرگتر برای ترمیم سیستم از هم گسیخته مهاجرت یاد کرد که می تواند یکی از کاستی های بزرگ کشور را تصحیح کند. در روزهای اخیر وزرای کابینه این بحث را مطرح کرده اند که تصویب لایحه مهاجران غیر قانونی موجب افزایش فارغ التحصیلان دانشگاه ها شده، اقتصاد کشور را رونق بخشیده و استخدام در ارتش را افزایش خواهد داد. روز گذشته آرنی دانکِن، وزیر آموزش و پرورش آمریکا گفت «سالانه ۶۵ هزار فارغ التحصیل دبیرستان ها به دلیل موقعیت غیرقانونی خود از رفتن به دانشگاه ها محروم می شوند. کسانی که ما به ابتکار، خلاقیت، مهارت های فنی و کارآفرینی شان نیازمندیم تا کشور ما را در راه رسیدن به جایگاه مورد نیاز در زمینه آموزش و پرورش کمک کند.»

XS
SM
MD
LG