لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

سناتورهای آمریکایی خواستار تحريم بانک مرکزی ایران شدند


سناتورهای آمریکایی خواستار تحريم بانک مرکزی ایران شدند
سناتورهای آمریکایی خواستار تحريم بانک مرکزی ایران شدند

۹۰ سناتور با امضای نامه ای از رییس جمهوری آمریکا خواستند برای اعمال تحریم های بیشتر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی را تحریم کند. ناظران می گویند تحریم بانک مرکزی به عنوان نبض اقتصاد ایران می تواند تنش های موجود میان دو کشور را افزایش دهد.

تحریم سازمان یافته بانک مرکزی ایران می تواند مسیر حضور ایران در سیستم مالی جهانی را مسدود کرده و تهران را از انتقال میلیاردها دلار پول ناشی از فروش ماهانه نفت به خزانه کشور محروم سازد.

این نامه به ابتکار مارک کرک سناتور جمهوریخواه ایالت ایلی نوی و چارلز شومر، سناتور دمکرات ایالت نیویورک، تهیه شد و مورد حمایت سناتورهای آمریکایی قرار گرفت. در اين نامه از جمله آمده است، «ما معتقدیم که ایالات متحده باید استراتژی همه جانبه ای را برای اعمال فشار به سیستم مالی ایران با اعمال تحریم علیه بانک مرکزی آن کشور آغاز کند.»

تهیه کنندگان این نامه معتقدند چنین تحریمی زمانی موثرتر خواهد بود که هم پیمانان آمریکا نیز به آن بپیوندند. نامه سناتورهای آمریکایی قرار است روز سه شنبه به کاخ سفید ارسال شود.

روزنامه وال استریت ژورنال بدون ذکر نام از قول یک مقام آمریکایی روز دوشنبه نوشت «دولت آمریکا همه راه ها را برای تحت فشار قرار دادن ایران از جمله تحریم بانک مرکزی ایران در دست بررسی دارد.» این مقام آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت تلاش سختی برای رویارویی با ایران در جریان است و در بسیج فشارهای بین المللی بر ایران و تحریم ها علیه آن کشور نیز به پیشرفت های بی سابقه ای دست یافته ایم.

سناتور کرک از نمایندگان پیگیر تحریم های بیشتر علیه ایران است و می گوید اگر کاخ سفید در مورد تحریم بانک مرکزی ایران مستقل عمل نکند، او تا پایان سال جاری لایحه ای را در این زمینه به کنگره آمریکا پیشنهاد خواهد کرد. سناتور کرک پیشتر نیز برای ملزم کردن دولت اوباما برای اعمال تحریم ها علیه ایران، کره شمالی و سوریه، لایحه ای را به سنای آمریکا ارائه داده بود.

چارلز شومر، سناتور دمکرات نیز بر این عقیده است که دولت اوباما باید از ابزارهایی که کنگره در اختیارش گذاشته است، برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران استفاده کند. مقام های آمریکایی علاوه بر نقشی که بانک مرکزی ایران در پیشبرد برنامه های هسته ای آن کشور بازی می کند، نگران پول هایی هستند که از طریق بانک مرکزی به سازمان ها و گروه هایی نظیر حزب الله لبنان و حماس ارسال می شود.

مقام های ایرانی در مصاحبه های اخیر خود کليه تحریم های سازمان ملل و آمریکا را غیرقانونی قلمداد کرده اند و خود را برای شرکت در معامله های بین المللی محق می دانند.

در سال های اخیر، هم پیمانان اروپایی و آسیایی ایالات متحده همواره نگران تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا بوده اند زیرا چنین برنامه ای موجب خدشه دار شدن خرید نفت از ایران می شود. در حال حاضر کشورهای آسیایی خریدار نفت ایران نظیر چین، هند و کره جنوبی به علت تحریم های موجود در واریز میلیاردها دلار پول نفت خریداری شده از ایران به حساب های آن کشور با مشکل جدی مواجه هستند.

XS
SM
MD
LG