لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

پیشنهاد و بررسی تحریم های جدید علیه رژیم سوریه در سنا آمریکا


پیشنهاد و بررسی تحریم های جدید علیه رژیم سوریه در سنا آمریکا
پیشنهاد و بررسی تحریم های جدید علیه رژیم سوریه در سنا آمریکا

با افزایش موج خشونت دولتی در سوریه سه سناتور با نفوذ آمریکایی با پیشنهاد لایحه ای به سنا خواستار اعمال تحریم های جدی علیه رژیم بشار اسد شدند. مارک کرک سناتور جمهوریخواه، کریستن جیلی براند سناتور دموکرات و جو لیبرمن، سناتور مستقل دمکرات روز سه شنبه در یک اقدام فرا حزبی لایحه ای را به سنا پیشنهاد کردند که دولت آمریکا، حکومت بشار اسد را به علت نقض حقوق بشر مورد تحریم های بیشتر قرار دهد.

سه سناتور آمریکایی در لایحه پیشنهادی خود از دولت آمریکا می خواهند دسترسی سوریه به بازارهای مالی آمریکا را مسدود، سرمایه گذاری مقاطعه کارانِ دولت فدرال در بخش انرژی سوریه را ممنوع و خرید و فروش نفت و فرآورده های نفتی با این کشور را متوقف کند. کریستن جیلی براند، سناتور دمکرات ایالت نیویورک روز گذشته ضمن محکوم کردن خشونت ها گفت: ما باید پیام روشنی به سوریه بدهیم که تا زمانی که رژیم اسد به خواست های دمکراتیک مردم پاسخ مثبت نداده، توسعه فعالیت های هسته ای خود را متوقف نکرده و حمایت از تروریسم را کنار نگذاشته ، سوریه از هر گونه دسترسی به اقتصاد جهانی و انجام معامله با شرکت های آمریکایی محروم خواهد شد. نفت حدود یک سوم از درآمد حاصل از صادرات سوریه را تشکیل می دهد و لایحه پیشنهادی سناتورهای آمریکایی بخش نفت و گاز اقتصاد آن کشور را هدف قرار داده است. این لایحه در صورت تصویب، پرزیدنت اوباما را به اعمال تحریم های جدی تر نظیر ایران ملزم می کند. این تحریم ها تا زمانی که فرآیند گذار به دمکراسی در سوریه صورت نگرفته، ادامه خواهند داشت. مارک کرک سناتور جمهوریخواه ایالت ایلی نوی می گوید در پاسخ به کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای تحت فرمان بشار اسد، ایالات متحده باید تحریم های قاطعی علیه دمشق وضع کند. سناتور کرک ابراز امیدواری کرده که «بهار عربی» با کمک تحریم های آمریکا این دیکتاتوری را به زباله دان تاریخ اندازد. جو لیبرمن، سناتور مستقل دمکرات از ایالت کانتیکت نیز بر این باور است که حمله پیش از ماه رمضان بشار اسد به مردم سوریه نیازمند پاسخی قاطع و فوری از جانب آمریکا و همپیمانان این کشور است. از ماه مارس که اعتراض های مردمی علیه بشار اسد آغاز شده، هزاران نفر توسط نیروهای امنیتی سوریه کشته و بازداشت شده اند. دولت آمریکا با تقبیح این اقدام ها ،اعلام کرده که وی مشروعیت خود را از دست داده است.

در بیانیه مشترک این سه سناتور پیشنهاد دهنده تحریم های بیشتر علیه سوریه همچنین آمده است که رژیم اسد کمک های نظامی در اختیار حزب الله لبنان قرار می دهد و روابط نزدیکی با حکومت ایران دارد. این بیانیه تصریح کرده که در خیزش مردمی اخیر در سوریه، ایران کمک های نظامی و لجستیکی برای سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز در اختیار سوریه قرار داده است. در همین راستا، رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه روز گذشته در ارزیابی اوضاع سوریه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت که معترضان و دمکراسی خواهان به دلیل سرکوب های رژیم در دهه های گذشته ،از انسجام و سازماندهی مناسب برخوردار نیستند. سفیر آمریکا در دمشق می گوید مرحله گذار به دمکراسی در سوریه آغاز شده و مخالفان تلاش می کنند تا این مسیر را مشخص کنند چرا که این وظیفۀ ما نیست. آقای فورد تاکید کرده این مسئله مربوط به سوریه است و مردم این کشور باید در باره آن تصمیم بگیرند.

XS
SM
MD
LG