لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

هیلاری کلینتون: آمریکا روشن ساخته است که هر تصمیمی درباره آینده ایران به مردم ایران بستگی دارد


وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری نسبت به رفتار دولت ایران با شهروندان خود ابراز نگرانی کرد

ایالات متحده آمریکا نسبت به ادامه خودداری ایران از پای بندی به تعهدات بین المللی خود برای تضمین آزادی های اساسی و حقوق مردم خویش، آزادی هایی که قانون اساسی کشور و نیز کنوانسیون بین المللی آزادی های مدنی و سیاسی، که ایران بخشی از آن است، آنها را تضمین می کند، همچنان نگران است.


جدید ترین نمونه آن، تصمیم یک دادگاه ایران در محکوم ساختن پنج ایرانی به مرگ است. آنها در فهرست کسانی قرار داشتند که در پی ناآرامی های پس از انتخابات تحت پیگرد قرار گرفتند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر در دادگاه انقلاب در تهران محاکمه می شوند. آنها به دامن زدن به ناآرامی در پی انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه متهم هستند. سازمان های طرفدار حقوق بشر ابراز نگرانی کرده اند که تصمیم دادگاه انقلاب، صدور احکام بیشتر مرگ علیه کسانی را که در جرایمی مشابه محاکمه می شوند، هموار خواهد کرد. شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل نیزمقامات را متهم کرده است که برای مرعوب ساختن دیگر زندانیان، احکام مرک صادر می کنند.


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری نسبت به رفتار دولت ایران با شهروندان خود ابراز نگرانی کرد:
*** اندوهبار است که کشوری مانند ایران، با تاریخی چنین بزرگ، با تمام چیزهایی که می تواند به بقیه جهان بدهد، چنین از مردم خود می ترسد و شیوه ای که آنها زندان ها و بازداشت گاه های مخفی را اداره می کنند، و محاکمات نمایشی، نارضایتی هایی را آنها می دانند مردم نسبت به رهبر فعلی احساس می کنند، بازتاب می دهد.


هیلاری کلینتون گفت آمریکا روشن ساخته است که هر تصمیمی درباره آینده ایران به مردم ایران بستگی دارد. اما، تاکید کرد : «ما به سخن گفتن در حمایت از حقوق بشر، دمکراسی و آزادی بیان، که در کانون آزادی انسان قرار دارند، ادامه خواهیم داد و مهم است مردم ایران بدانند ایالات متحده، بریتانیا، و دیگران در جامعه بین المللی از نزدیک آنچه را در کشورشان می گذرد زیر نظر دارند، و وقتی آنها آماده و مایل باشند برای شکل دادن به آینده ای که دوست دارند در کشورشان ببییند خطرات بزرگی را بپذیرند، در کنارشان ایستاده اند.»

XS
SM
MD
LG