لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

کراولی: آزاد شدن دو کوهنورد ديگر تنها به اراده رهبران جمهوری اسلامی ايران نياز دارد


محمود احمدی نژاد می گويد، بايد اجازه داد تا قوه قضائيه در مورد جاش فتال و شين باوئر، دو کوهنورد آمريکائی زندانی در ايران، تصميم بگيرد. رييس جمهوری اسلامی ايران ضمنا گفته است، آمريکايی ها بايد بدانند که سارا شورد به دليل مسائل انسانی و سلامتی اش آزاد شد.

سارا شورد بلافاصله بعد از آزادی با هواپيما به مسقط پايتخت عمان برده شد و با مادر و چند تن از نزديکترين بستگان که به استقبالش آمده بودند، ديدار کرد. خانم شورد که بيش از يکسال در ايران زندانی بود در سخنانی ضمن قدردانی به ويژه از تلاش های سلطان قابوس، حاکم عمان، گفت، مدت ها در انتظار اين لحظه بوده است، و با صدايی لرزان و فرو بردن بغض خود اضافه کرد که طبعا بدون آزاد شدن نامزدش شين باوئر و دوستش جاش فتال که هنوز در تهران زندانی اند، نمی تواند از آزادی خود لذت ببرد.

بنا به آخرين گزارش ها، قابوس ابن سعيد السعيد، سلطان ۷۰ ساله عمان، شخصا وثيقه سارا شورد را پرداخت کرده، و پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، هم گفت رها کردن خانم شورد نشان می دهد که آزاد کردن دو کوهنورد ديگر آمريکايی زندانی در تهران تنها به اراده رهبران جمهوری اسلامی ايران نياز دارد.

اين سه کوهنورد آمريکايی نهم مرداد ماه سال گذشته در ارتفاعات مرزی ميان ايران و عراق و ابتدا به جرم ورود غير قانونی به ايران بازداشت شدند. سيندی هيکی، مادر شين باوئر، می گويد، اميد زيادی داشته که پسرش و جاش فتال نيز به همراه سارا آزاد شوند، و لورا فتال، مادر جاش، هم اظهار اميدواری کرد که آزادی سارا شرود مقدمه ای برای رها کردن دو جوان ديگر آمريکايی باشد. دولت ايران، سی ام ارديبهشت ماه، به مادران جوانان آمريکايی زندانی در تهران اجازه داد با آنها ملاقات کنند و رييس جمهوری ايران هم گفته است آزادی سارا شورد به دلایل پزشکی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG