لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

هفت زن بلندآوازه خواستار آزادی سه کوهنورد آمريکايی زندانی در ايران شدند


هفت زن بلندآوازه از جمله «لوئيز آربور» کميسر عالی سابق حقوق بشرسازمان ملل متحد، «ميا فارو» هنرپيشه و فعال حقوق بشر و «الا گاندی» نوه مهاتما گاندی و فعال صلح، از مقامات ايرانی تقاضا کردند که به مناسبت فرا رسيدن روز مادر در ايران سه جوان آمريکايی را که در آن کشور زندانی هستند، آزاد کنند.

شين باور، سارا شورد، و جاش فتال روز ۳۱ ژوئيۀ سال ۲۰۰۹ هنگام کوهنوردی در مرز عراق و ايران دستگير شده اند. مقام های ايرانی اين سه جوان را متهم به جاسوسی می کنند ولی اين افراد اين اتهامات را رد کرده اند.

در بخشی از نامۀ اين هفت شخصيت زن آمده است که به عنوان مادر، ما با مادران شين، سارا و جاش و خانواده های آنان احساس همدردی می کنيم. اين زنان تأکيد کرده اند که توقيف اين سه جوان به تنش های موجود بين جمهوری اسلامی ايران و ايالات متحده باز می گردد و اتباع کشورها نبايد هزينۀ اين تنش ها را بپردازند و وجه المصالحۀ رفع اختلاف قرار گيرند.

ديگر امضا کنندگان اين نامه عبارتند از «مريد مک گواير» و «بتی ويليامز» برندگان مشترک جايزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۶ که در خاتمه دادن به اختلافات ميان فرقه های مختلف در ايرلند شمالی فعاليت داشته اند. «کلارا روحاس» وکيل و استاد دانشگاه که خود به مدت شش سال در کلمبيا در اسارت گروه فارک بود و «سيندی شيهان» يکی از فعالان ضد جنگ آمريکايی که پسرش در جنگ عراق کشته شد از ديگر امضاء کنندگان نامه اند.

XS
SM
MD
LG