لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

فن‌آوری خنک کننده ساختمان از طريق ارسال گرما به فضا


این تصوير پانل منعکس کننده نور خورشید دریافتی را (زرد) نشان می‌دهد که در غیراین‌صورت ساختمان را گرم می‌کرد. سپس پانل حرارت را از داخل ساختمان به صورت اشعه مادون قرمز (اشعه مایل به قرمز) به فضا می‌فرستد.
این تصوير پانل منعکس کننده نور خورشید دریافتی را (زرد) نشان می‌دهد که در غیراین‌صورت ساختمان را گرم می‌کرد. سپس پانل حرارت را از داخل ساختمان به صورت اشعه مادون قرمز (اشعه مایل به قرمز) به فضا می‌فرستد.

اين محصول انقلابی، که می‌تواند ساختمان‌ها را حتی در روزهای داغ سرد کند، بصورت صفحات چندلايه ساخته شده است و میتوان آن را مانند پانل های خورشيدی بر روی بام ساختمانها نصب نمود.

دانشمندان ماده‌ای را اختراع کرده‌اند که می‌تواند حرارت داخل ساختمان را، همراه با تابش گرمای خورشید، به فضا ارسال کند.

اين محصول انقلابی، که می‌تواند ساختمان‌ها را حتی در روزهای داغ سرد کند، بصورت صفحات چندلايه ساخته شده است و میتوان آن را مانند پانل های خورشيدی بر روی بام ساختمانها نصب نمود. اما تفاوت آنها با پانل‌های خورشيدی اين است که به جای تبدیل نور خورشید به انرژی، اين صفحات گرما را به نور نامرئی تبديل می‌کند و سپس آن را بصورت اشعه مادون قرمز تشعشع می‌دهد.

شان‌هوئی فن، استاد مهندسی برق دانشگاه استانفورد، در توضيح اين تکنولوژی گفت، اين پانل‌ها - که شامل لایه‌ای از مواد مشابهی است به آنچه که در شن و ماسه یافت می‌شود - مانند نوعی آینه مخصوص عمل می‌کند، که هم حرارت را از داخل ساختمان بيرون می‌کشد و هم اشعه خورشید را انعکاس می‌دهد، سپس هردو را يکصد کيلومتر به فضای سرد خارج از کره زمين می‌فرستد.

به برق نیازی نيست

فن گفت، «این ساختاری است که خود را بدون استفاده از برق خنک می‌کند، حتی در زیر آفتاب. بنابراین، اساسا آنچه که انجام می‌دهد اين است‌که گرما را به فضای خارج می‌فرستد و همچنین نور خورشید را منعکس می‌کند تا ساختمان توسط خورشید گرم نشود. و در نتیجه شما اگر آن را بر روی سقف قرار دهيد، به میزان قابل توجهی دمای ساختمان را پایین می‌آورد.»

اين پانل‌ها، که اگر با دست لمسشان کنيد حتی در آفتاب خنک هستند، می توانند دمای داخل ساختمان را تقريبا ۵ درجه خنک‌تر کنند. و هنگامی که حرارت به فضا فرستاده می‌شود، با فرکانسی فرستاده می‌شود که هنگام عبور از جو زمين هوا را گرم نمی‌کند. فن گفت، این تقریبا مانند در اختیار داشتن پنجره‌ای به فضا است.

به گفته فن، یکی از موارد استفاده اين پانل‌ها در ساختمان‌هايی است‌که به برق یا تهویه هوا، مثلا در کشورهای در حال توسعه، دسترسی ندارند.

گفته می‌شود که تا ۱۵ درصد انرژی مورد استفاده در ايالات متحده صرف بکاربردن سيستم‌های خنک کننده و تهويه هوا می‌شود. تحقيقگران می‌گويند می توان پس از نصب اين پانل‌ها بر روی بام ساختمانها، اين مقدار را در دراز مدت صرفه‌جويی کرد.

XS
SM
MD
LG