لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

بازرسی معامله گران کوتاه مدت بازار سهام


وزارت دادگستری ایالات متحده در حال بررسی ارتباط بین معاملات عمده و شرکت های معامله گر کوتاه مدت در بورس سهام است. معامله گران کوتاه مدت به شرکت ها و افرادی گفته می شود که هر روز بطور پیاپی و به دفعات مبادرت به خريد و فروش سهام می کنند. اکنون ناظران و تنظیم کنندگان دولتی در واشنگتن (دولت فدرال) و دولت ایالتی نیویورک، اين قبيل شرکت ها را هدف تحقيقات خود گرفته اند. موضوع تحقيقات، مسئله درستی و امانت داری در بازارهای جهانی و استفاده مناسب از فن آوری های پیشرفته است.

فناوری های پيشرفته معاملات سهام را آسان تر نموده و جهانيان را قادر می سازد تا در بازارهای مالی ایالات متحده شرکت کنند. اکنون پاره ای از شرکت ها با استفاده از ابرکامپيوترهای پيشرفته و توافقات حاصله درباره تبادلات تجاری، قادرند سهام را با سرعت بالا، معمولأ در چند صدم ثانيه، خريد و فروش کنند. اين عمل، يعنی خريد و فروش سريع سهام در بازار بورس (کوتاه مدت)، به بحث هايی دامن زده است.

اما آنطور که مايکل پرينو، استاد دانشگاه سنت جانز، می گويد، از زمانی که بازارهای خريدو فروش سهام و اوراق بهادار وجود داشته، معامله گران درصدد سرعت بخشیدن به اين فرآيند بوده اند.

او گفت، «یک داستان قدیمی هست، که حالا شاید حقيقت داشته باشد يا نه، ولی ظاهرا سرمايه گذار بزرگی مثل راتچايلدز برای دريافت خبر شکست ناپلئون در نبرد واترلو، قبل از اينکه کس ديگری در لندن از آن باخبر شود، از کبوترهای نامه بر استفاده کرد و از اين طريق در بورس اوراق بهادار لندن به پول و پله کلانی رسيد. و در طول ساليان دراز، همه سعی کرده اند، يا از طریق تلگراف يا کابل های فیبر نوری، تا سریع تر و سریعتر به اطلاعات دست پيدا کنند، زیرا اطلاعات به موقع در بازار سهام [مثلا پيش از آنکه همه از آن باخبر شوند] به شما برتری رقابتی می دهد. معامله گران کوتاه مدت صرفا اين تلاش را به پله بالاتری هُل داده اند.»

با این حال، شیوه های خريدو فروش کوتاه مدت، از طرف وزارت دادگستری ايالات متحده و مقامات ایالت نیویورک تحت بررسی قرار گرفته است. اریک هولدر، دادستان کل، تایید کرد که تحقیقاتی در جریان است.

او گفت، «ما در وزارت دادگستری در حال بررسی این عمليات هستيم تا مطمئن شويم ناقض قوانینی که مانع سوء استفاده از اطلاعات داخلی هستند نباشد. وزارت دادگستری نسبت به حصول اطمينا ن از سلامت بازارهای مالی متعهد است. ما مصمم هستيم به این بررسی ها ادامه دهيم، تا ببينيم حقایق و قانون ما را به کجا راهی خواهد شد.»

پاره ای از شرکت های خدمات اطلاعات مالی و ارايه دهندگان پورتال های معاملات سهام، کابل های انتقال سريع، سويچ های پرقدرت و پهنای اضافی باند اتصالی در اختيار معامله گران کوتاه مدت قرار داده اند. شرکت های معاملات کوتاه مدت به این ترتیب می توانند اطلاعات را سریعتر دریافت کنند و در بازار نسبت به دیگران برتری داشته باشند.

کتاب جدید و بحث انگیزی بنام «پسران فلش» (Flash Boys) درباره اين فعاليت های معاملاتی توفانی به پا کرده است. نويسنده کتاب از جمله مدعی است که فعاليت های يکی از شرکت های معامله گر کوتاه مدت، به نام بَتس گلوبال، در بازارهای سهام تقلب را رواج می دهد. مدير عامل بَتس گلوبال در يک برنامه تلويزيونی حاضر شد و از فعاليت های شرکت متبوعش دفاع کرد.

او گفت، «فناوری بَتس ديرکت اج (BATS Direct Edge) ده سال پيش وجود نداشت. ما رفتيم و به مشتريانمان ثابت کرديم که با استفاده از امکاناتی که ما در اختيارشان می گذاريم، کسب و کارشان موفق می شود و برايشان ارزشمند است، و به اين ترتيب ما تبديل شديم به بزرگترين بازار سهام در ايالات متحده در هر روز داده شده. ما با ترساندن مردم کاری نکرديم. من فکر نمی کنم این حقيقت دارد و فکر نمی کنم اصلا درست است.»

درکسل همیلتون يک نهاد کارگزار-معامله گر با سرویس کامل معمولی است. مانند بسیاری دیگر از کارگزار-معامله گرهای ديگر، درکسل همیلتون معتقد است معامله کوتاه مدت می تواند بازار را زايل و مشتريان را از آن سرخورده کند. يکی از مديران عامل درکسل همیلتون، يان برگس، می گويد معامله کوتاه مدت بازار را کم اثر تر می کند.

او گفت، «بعضی وقت ها ما تا بيائيم سهام را بفروشيم می بینیم که درخواست خريد ناگهان ناپديد می شود. همچنين می بينيم که پيشنهادهای فروش هم، تا ما خودمان را جمع و جورکنيم و درخواست خريدمان را بگذاريم، یکباره غيبشان می زند. من فکر می کنم، این باعث سخت تر شدن و پرهزينه تر شدن معاملات سهام می شود.»

مجسمه گاو نر وال استریت هنوز هم یکی از جاذبه های مهم نیویورک است. اما، سوال این جاست که اگر عموم سرمايه گذاران اطمينانشان را به بازار سهام از دست بدهند، آيا کماکان جاذبه خودش را حفظ خواهدکرد؟
XS
SM
MD
LG