لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

پاپ بنديکت به مقامات جمهوری اسلامی نسبت به وضعيت ايرانيان مسيحی هشدار داد


رهبر کاتوليک های جهان روز پنج شنبه ۷ آبان ماه در ملاقات با سفير جديد جمهوری اسلامی در واتيکان از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا اجازه دهند ايرانيان کاتوليک و کشيش های آنها در کليساهایشان آزادانه عبادت و مراسم مذهبی خود را در ايران انجام دهند.

در گزارش آسوشيتد پرس آمده است پاپ بنديکت در مراسم پذيرفتن اعتبارنامه سفير جمهوری اسلامی، علی اکبر ناصری در واتيکان بطور کلی خواستار بهبود وضعيت مسيحيان در ايران شده است.

پاپ بنديکت در ملاقات خود با سفير ايران گفته است تاريخ گذشته غنی ايران، اين کشور را نماينده ای مطلوبی در زمينه همکاریهای صلح آميزبا جامعه بين الملل ميکند.

پيش از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹، بيش از ۳۰۰ هزار ايرانی کاتوليک در ايران زندگی ميکرده اند اما گفته ميشود از اين تعداد در سال ۲۰۰۵ تنها ۲۵هزار در کشور باقی مانده اند.

چند تن از رهبران مسحيی در طول سالهای گذشته به طرز مرموزی به قتل رسيده و قاتلان آنها هرگز مجازات نشده اند. کشيش ديباج پس از آنکه به اعدام محکوم شده بود در سال ۱۹۹۷ از زندان آزاد و به قتل ميرسد. آن دسته از ايرانيان مسلمان که به آئين مسحيت گرويده اند نيز يا با حکم اعدام روبرو هستند و يا بنا چار می بايست ايران را ترک کرده و به کشورهای مختلف پناهنده شوند.

مسيحيان ايران مانند ساير اقليت های مذهبی زردشتی، يهودی، بهايی و اهل سنت در کشور همواره با تبعيض در زمينه های مختلف روبرو بوده اند. اقليت های مذهبی در ايران هرگز نمی توانند به مشاغل رده بالا در دولت دست يابند. قضات در درقوه قضائيه نيز هرگز از ميان اقليت های مذهبی برگزيده نمی شوند. زنان مسيحی ايرانی مانند ساير اقليت های مذهبی موظف به پوشيدن حجاب اجباری هستند.

در اين گزارش آمده است سفير جمهوری اسلامی بدون آنکه پاپ بنديکت در اظهاراتش اشاره به مذاکرات هسته ای دولت جمهوری اسلامی داشته باشد گفته است: "تهران به موازين بين المللی پايبند است اما به تمامی اقداماتی که مانع از فناوری و حق دسترسی به اورانيوم برای اهداف صلح آميز دولت متبوعش باشند اعتراض خواهد کرد." آقای ناصری به وضعيت نقض حقوق مسلمان در اروپا نيز اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG