لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

گزارش: سازمان گزارشگران بدون مرز اقدام اخير حکومت جمهوری اسلامی را شديدا محکوم کرد


گزارش: سازمان گزارشگران بدون مرز اقدام اخير حکومت جمهوری اسلامی را شديدا محکوم کرد
گزارش: سازمان گزارشگران بدون مرز اقدام اخير حکومت جمهوری اسلامی را شديدا محکوم کرد

به دنبال موج جديد بازداشت های گسترده منتفدين دولت، روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر پس از حوادث روزهای سوگواری ماه محرم، سازمان گزارشگران بدون مرز همصدا با ساير نهادهای بين المللی و رهبران جهان، اقدام اخير مقامات حکومت جمهوری اسلامی را شديدا محکوم کرد.

در بيانيه اين سازمان بين المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران در سراسر جهان و آزادی بيان تحت عنوان «برقراری سکوت برای کشتار» آمده است: «در فردای تظاهرات خونبار۶ دی ماه ١٣٨٨ موج تازه ای از دستگیری فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران آغاز شده است.»

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز در بيانيه خود می گويند: «مقامات حکومتی میخواهند شاهدان سرکوب را حذف کنند تا به سرکوبی خشن تر و بدون ترس از پیگرد اقدام کنند.»

ماشا الله شمس الواعظين، سخنگوی انجمن دفاع از روزنامه نگاران، مصطفی ايزدی نویسنده کتاب زندگینامه آیت الله منتظری با عنوان «فقیه عالیقدر»، مرتضی کاظميان روزنامه نگار و فعال سياسی، عمادالدين باقی روزنامه نگار وفعال حقوق بشر و علیرضا بهشتی شیرازی مدیر سایت کلمه از جمله کسانی هستند که با يورش نيروهای لباس شخصی به منازلشان بازداشت شده اند.

در خبرها همچنين آمده است روز سه شنبه ۸ دی ماه، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامهنگاران ایران، رضا تاجیک، دبیر سیاسی روزنامه های توقیف شده شرق و کارگزاران، نسرین وزیری، خبرنگار پارلمانی خبرگزاری ایلنا و خبرآنلاین، کیوان مهرگان، دبیر سیاسی ضمیمه روزنامه اعتماد، محمد جواد صابری، خبرنگار وبسایت هم میهن و علی مهرداد از اعضای شاخه جوانان نهضت آزادی نيز بازداشت شده اند.

مقامات گزارشگران بدون مرز يادآور شده اند که در پی موج دستگیری گسترده در دو روز گذشته از سرنوشت ده ها روزنامه نگار و وب نگار ایرانی بی اطلاع هستند.

گفته می شود پس از دستگيری رهبران سياسی مانند دکتر ابراهيم يزدی و مشاوران مقامات ارشد کشور از جمله مرتضی حاجی و حسن رسولی (که هر دو از مسئولين بنیاد باران وابسته به محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين هستند)، قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و محمد باقریان از مشاوران ارشد وی در روز بعد از عاشورا، برای ايجاد جو رعب و وحشت بيشتر، نيروهای امنيتی اقدام به بازداشت روزنامه نگاران و فعالين جامعه مدنی کرده اند.

منصوره شجاعی، از فعالان جنبش زنان و فعال سیاسی و شاهپور کاظمی، برادر زهرا رهنورد که به تازگی پس از چند ماه از زندان آزاد شده بود، و دکتر نوشین عبادی خواهر شیرین عبادی از جمله بازداشت شده گان روز سه شنبه هستند.

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که ماموران امنیتی همچنين صبح روز دوشنبه به منزل خانم مهین فهیمی، از مادران صلح هجوم برده، او و فرزندش امید منتظری را بازداشت میکنند. مهین فهیمی و امید منتظری، همسر و فرزند حمید منتظری از اعدام شدگان سیاسی در سال ۱۳۶۷ که به قتل عام زندانيان در آن زمان شهرت يافته، هستند. به همراه اين دو تن، فرد ديگری به نام اردوان تراکمه نیز بازداشت شده است.

حشمت الله طبرزدی، هاله سحابی، دختر مهندس عزت الله سحابی و محمد طاهری فرزند آیت الله طاهری، امام جمعه سابق اصفهان، از جمله دیگر بازداشت شدگان روزهای بعد از عاشورا هستند.

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز در بيانيه خود با اشاره به اينکه جای عمادالدین باقی وساير روزنامه نگاران در زندان نیست جامعه جهانی را فراخوانده اند تا با اعمال فشار بیشتر برحکومت جمهوری اسلامی آنها را مجبور به رعایت تعهدات بین المللی کنند.

XS
SM
MD
LG