لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۵۰

گزارش: مقامات جمهوری اسلامی بايد به مردم ايران اجازه دهند تا در اجتماعات سوگواری در روزهای تاسوعا و عاشورا آزادنه شرکت کنند


گزارش: مقامات جمهوری اسلامی بايد به مردم ايران اجازه دهند تا در اجتماعات سوگواری در روزهای تاسوعا و عاشورا آزادنه شرکت کنند

سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای مستقيما از آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی خواسته است تا وی تضمين کند هيچ فردی مورد حمله لباس شخصی ها با باتون قرار نگیرد و يا به دليل شرکت در مراسم عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا، توسط نيروهای بسيج بازداشت نشود.

سرکوب خشن و دستگيری عده کثيری از شهروندان ايرانی در شهرهای اصفهان، قم و نجف آباد که در روزهای گذشته سعی در شرکت در مراسم سوگواری آيت الله منتظری را داشته اند نهاد های بين المللی مدافع حقوق بشر وادار به عکس العمل کرده تا مقامات دولت جمهوری اسلامی بخواهند به مردم ايران اجازه شرکت در گردهمايی های مسالمت آميز در روزهای عزاداری ماه محرم داده شود.

سازمان عفو بين الملل در بيانيه ای که در روز چهارشنبه ۲ دی ماه منتشر کرده است به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده تا روزهای عزاداری عاشورا را فرصتی برای خاتمه دادن به دستگيری های خودسرانه و عمليات جلوگيری از شرکت در اجتماعات مسالمت آميز شهروندان ايرانی قرار دهند.

اشاره اين سازمان به اقدامات روزهای گذشته نيروهای امنيتی، و لباس شخصی هاست که با حمايـت نيروهای انتظامی درهای مساجد را به روی عزاداران آيت الله حسينعلی منتظری در شهرهای قم، اصفهان و زنجان بسته و تعداد زيادی از افرادی که قصد شرکت در مراسم به اين مناسبت را داشته اند بازداشت نموده اند.

دراين بيانيه آمده است: «مقامات سازمان عفو بين الملل بارها در ماههای گذشته افزايش روند سرکوب و اعمال بی حد و رويه خشونت در مورد مخالفان دولت را محکوم کرده اند.»

مقامات اين نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر همچنين خواستار منع حضور نيروهای بسيج در تظاهرات اعتراض آميز مردم ايران شده اند. به گفته سازمان عفو بين الملل اعمال خشونت توسط اين نيروها عليه شرکت کنندگان در تظاهرات پس از برگزاری انتخابات رياست جمهوری در خرداد ماه و روزهای ملی ديگر مانند روز دانشجو بوده است.

اين بيانيه به ويژه به تظاهرات هزاران تن از مردم ايران عليه دولت جمهوری اسلامی در مراسم به خاکسپاری آيت الله منتظری و حضور نيروهای بسيج و امنيتی و مقابله آنها با شرکت کنندگان و همچنين محاصره دفتر آيت الله يوسف صانعی و ضرب وشتم کارکنان دفتر آيت الله توسط اين نيروها اشاره کرده است.

نيروهای بسيج در اصفهان نيز به محاصره مسجد سيد در اين شهر دست زده که قرار بود مراسم سوگواری آيت الله منتظری در آن بر پا شود. به گفته مقامات سازمان عفو بين الملل بيش از ۵۰ تن از عزاداران بازداشت و زندانی شده و نيروهای امنيتی محل اقامت آيت الله طاهری، يکی ديگر از رهبران روحانی و منتفد دولت، در اصفهان را محاصره کرده اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی نژاد نيز به کليه رسانه های ارتباط جمعی دستور داده هيچگونه اخباری در رابطه با درگذشت آيت الله منتظری پخش ويا منتشر نکنند.

در اين رابطه سازمان گزارشگران بدون مرز در بيانيه خود به مناسبت درگذشت آیتالله منتظری اعلام کرده است: «ماموران امنیتی رژیم اقدامات سانسورگرانه خود را تشدید کردند. ماموران امنیتی وزارت ارشاد برای ممانعت از انتشار خبر و عکس از عزاداری مردم و شخص آیتالله منتظری در صفحه اول روزنامه ها مجددا در چاپخانه های مستقر شدند.»

مقامات اين سازمان گفته اند در روزهای پس از درگذشت آيت الله منتظری، سرعت اتصال به اینترنت و تلفن در بسیاری از مناطق ایران به ویژه در قم، اصفهان، نجف آباد و تهران با اختلال روبرو شده اند. اين سازمان همچنين خبر توقيف روزنامه اندیشه نو از سوی هیات نظارت بر مطبوعات در روزهای اخير را داده اند.

نيل هيکس از سازمان حقوق بشر اول که مرکز آن در شهر نيويورک است نيز اقدامات مقامات جمهوری اسلامی در بستن مساجد و محاصره دفاتر و محل زندگی روحانيون بلند پايه منتفد دولت و همچنين ضرب و شتم شهروندان عزادار در ماه محرم را اينگونه توصيف می کند: «اين حکومت ديگر نه جمهوری و نه اسلامی است بلکه يک ديکتاتوری به معنای واقعی است.»

XS
SM
MD
LG