لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت حمید قاسمی شال


هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت حمید قاسمی شال
هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت حمید قاسمی شال

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» درباره شکنجه و محاکمه ناعادلانه حمید قاسمی شال، مرد ایرانی- کانادایی در زندان اوین در تهران هشدار داده است.

حمید قاسمی شال، مرد ایرانی- کانادایی مقیم تورنتو در تاریخ ۲۴ ماه مه ۲۰۰۸، هنگام ورود به تهران، بازداشت و به اتهام جاسوسی و تماس با سازمان مجاهدین خلق به مدت هجده ماه در زندان انفرادی بازداشت شد.

بر اساس اطلاعاتی که آنتونلا مگا، همسر کانادایی آقای قاسمی شال در اختیار «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» قرار داده است، او در هشت ماه اول دوران بازداشت خود از حق تماس با اعضای خانواده و یا دسترسی به وکیل محروم بود و تحت شکنجه قرار گرفته است.

براساس اخباری که همسر این مرد ایرانی کانادایی در اختیار رسانه های کانادا قرار داده است البرز قاسمی شال، برادر حمید که مقیم ایران و کارمند نیروهای دریایی بود نیز بازداشت شده بود و پیش از محاکمه در دادگاه، در ماه مه سال ۲۰۱۰ در زندان درگذشت.

خواهر حمید و البرز قاسمی شال در مصاحبه ای با «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در اوایل ماه مارس سال ۲۰۱۱ در مورد بازداشت دو برادرش و بی خبری هشت ماهه از محل نگهداری و وضعیت سلامت و امنیت آنها گفته است: حمید و البرز به جاسوسی و محاربه از طریق تماس با سازمان مجاهدین خلق متهم شدند.

خواهر حمید و البرز قاسمی شال در پاسخ به پرسشی در مورد اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق گفته است شاهد دادگاه برای مطرح کردن این اتهامات سنگین فقط یک صفحه کاغذ است که در آن حمید، که در آن هنگام مقیم کانادا بود، در یک یادداشت اینترنتی از البرز که مقیم ایران بود، اطلاعاتی خواسته است. وی گفته است این صفحه کاغذ هیچ شباهتی به یادداشت الکترونیکی ندارد و آدرس فرستنده، گیرنده، تاریخ و حتی زمان ارسال نامه نیز در آن ذکر نشده و یک یادداشت پر از اشتباه است.

خانم قاسمی شال گفته است درخواست وکیل این خانواده برای حضور یک کارشناس کامپیوتری در دادگاه و ابراز نظر رسمی در مورد این نامه پذیرفته نشد و جلسه دادگاه فقط چند دقیقه طول کشید و حمید که پس از هشت ماه بازداشت در زندان انفرادی به دادگاه آورده شده بود، قادر به تمرکز و دفاع از خود نبود.

در حالی که شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب حمید قاسمی شال را به اعدام محکوم کرد، دیوان عالی در نوامبر سال ۲۰۰۹ این حکم را تایید کرد و کمیسیون عفو با درخواست تجدید نظر این مرد ایرانی کانادایی و تبرئه وی مخالفت کرد.

خواهر حمید و البرز قاسمی شال در این مصاحبه ضمن تاکید بر بی گناهی برادرش گفته ممکن است به نظر من دشمنی شخصی با البرز، به بازداشت وی و در نهایت مرگ او در زندان و محکومیت حمید به مرگ منتهی شده است.

وی خاطرنشان کرده است البرز برادر بزرگش در سلامت کامل بوده، اما پس از این که هر دو برادر به واحد ضد اطلاعات برده شده بودند، دچار خونریزی معده می شود و یک هفته بعد در زندان جان خود را از دست می دهد، اما همه هم بندی های او می توانند شهادت بدهند که او سالم بوده است.

وی به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است: «با وجودی که کمیسیون عفو با درخواست تجدیدنظر و تخفیف در مجازات اعدام حمید مخالفت کرد و قرار بود وی چهارشنبه گذشته ( در اواخر ماه فوریه ) اعدام شود، اما لطف خداوند وی و ما را نجات داد و دستور اجرای حکم اعدام به تاخیر افتاد. خدا به ما رحم کند. آن ها می خواهند پرونده را بار دیگر به کمیسیون عفو ارسال کنند.»

خواهر این مرد ایرانی- کانادایی محکوم به اعدام گفته است که برادرش یک شهروند عادی است که به قوانین کشورش احترام گذاشته، به هیچ گروه و سازمانی وابسته نبوده و هیچ فعالیت سیاسی نداشته است. وی از مقامات ایران خواسته است تا این پرونده را مورد بازبینی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG