لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

گزارش: تعداد نیروهای حزب الله در سوریه افزایش یافته است


تحلیلگران می گویند شمار نیرویهای حزب الله از زمان آغاز پیکار هوایی روسیه در اواخر سپتامبر در خطوط جبهه در شمال سوریه افزایش یافته است؛ در همین حال ارقام تلفات در میان آنها بالا می رود.

"نبيل قاووق"، معاون شورای اجرایی حزب الله روز دوشنبه به خبرگزاری رسمی لبنان گفت "وظیفه ملی، اخلاقی و انسانی ایجاب می کند ما با داعش در خارج از مرزهای لبنان ، نه داخل آن، بحنگیم."

گزارش ها حاکی است در نبرد فعلی برای حلب، نیروهای حزب الله نقش اصلی را همراه با نیروهای لبنان در حمایت از رژیم اسد بازی می کنند.

"ندوا پولاک"، تحلیلگر در اندیشکده واشنگتن برای سیاست خاورمیانه به صدای آمریکا گفت "حزب الله در نبردهای دیگر نیز درگیر است، از جمله در حما و در سطح کوچکتری در قنیطره.»

گروه های اپوزیسیون سوریه می گویند حزب الله از حضور پیکارجویان داعش بعنوان دستاویزی برای ادامه درگیری در جنگ داخلی سوریه استفاده می کند.

ریاض الاسد، بنیانگذار گروه شورشی ارتش سوریه آزاد به صدای آمریکا گفت "حزب الله یک سازمان تروریستی است. نمی تواند یک نیروی مشروع باشد."

کارشناسان شمار نیروهای حزب الله در سوریه را ۶ هزار نفر تخمین می زنند، بسیاری از آنها در دمشق و حمص ، و شمار کوچکتری در استان های حلب و حما، متمرکز هستند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید حزب الله در جریان جنگ نزدیک ۹۰۰ نیروی خود را از دست داده است.

تحلیلگران همچنین می گویند اتحاد نطامی غیر رسمی بین ایران، حزب الله و روسیه با مشکلاتی همراه است.

مسکو از آن بیم دارد انگیزه های فرقه ای افراطی حزب الله ، استراتژی روسیه در تقویت رژیم اسد را به خطر بیاندازد. اما روسیه همچنین بر این عقیده است که حزب الله یکی از کارآمد ترین نیروهایی است که در کنار سربازان دولت سوریه می جنگد.

ایران، حامی اصلی حزب الله، معتقد است گروه، همراه با دیگر نیروهای نظامی شیعه، در نبرد با علیه شورشیان سنی در سوریه اساسی است.

در این میان، تحلیلگران یادآور می شوند، پس از نزدیک چهار سال جنگ مستقیم در سوریه، نشانه هایی از خستگی در میان نیروهای حزب الله در بسیاری جبهه ها نمودار شده است، بویژه در مناطق ادامه رویاروئی با گروه های شورشی در حمص و در ناحیه قنیطره دمشق.

پولاک یکی از این تحلیلگران است که می گوید، "نیروهای حزب الله پس از نبرد طولانی در الزبدانی در دمشق و نقاط دیگر خسته شده اند و این محدودیت ها آنها در سوریه را نشان می دهد."

XS
SM
MD
LG