لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

حامیان حزب الله به تظاهرات ضد فساد در لبنان حمله کردند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - حامیان «حزب الله» و جنبش «امل» روز دوشنبه به معترضان مخالف دولت در بیروت حمله کردند و باعث شدند نیروهای کمکی ارتش برای کاهش تنش مداخله کند.

تلویزیون محلی نشان داد، مردان پیاده و موتور سوار اندکی پیش از نیمه شب یکشنبه به راه‌‌بندهایی که معترضان به فساد در پایتخت لبنان برپا کرده بودند، نزدیک شدند.

آن ها نخست به بعضی از معترضان توهین کرده و در حمایت از رهبران جنبش های شیعه «حزب الله» و «امل» شعار دادند و سپس به معترضان حمله کردند.

جمعیت معترض در پشت راه بندها در حالی که نیروهای امنیتی و نیروهای کمکی ارتش در ساعات اولیه بامداد دوشنبه در حدفاصل دو طرف مستقر می شدند، شعار می دادند «صلح جویانه، صلح جویانه.»

یک کانال تلویزیون محلی نشان داد که حامیان گروه های شیعه همچنین به مرکز تجمع معترضان در همان نزدیکی رفته و چادرهای استقرار آنها را خراب کردند.

نیروهای امنیتی لبنان روز شنبه پنج جوان، از جمله سه نوجوان، را برای پایین کشیدن تبلیغات حزب سیاسی میشل عون، رئیس جمهور لبنان، در شهر «حمانا» در شرق بیروت بازداشت کرده بودند. این امر موجب خشم عمومی در رسانه های اجتماعی شد.

«کمیته وکلای مدافع معترضان» گفت، نیروهای امنیتی پس از نیمه شب آنها را آزاد کردند.

ارتش لبنان گفت دو تن از بازداشت شدگان ۱۵ ساله و نفر سوم ۱۲ ساله بود.

یک کاربر در توییتر نوشت: «مرگ بر رژیمی که کودکان را بازداشت می کند.»

کاربر دیگری گفت: «وقتی کودکی ۱۲ ساله می تواند پایه‌های تخت حکومت را به لرزه درآورد، [آن وقت است که] می دانید حکومت فاسد است.»

نیروهای امنیتی طی نخستین ماه تظاهرات ۳۰۰ نفر شامل ۱۲ نوجوان را دستگیر کردند که طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آزاد شدند.

اما ۱۱ نفر، از جمله دو نوجوان متهم به حمله به هتلی در شهر صور در هفته اول قیام، همچنان در بازداشت هستند.

معترضان طی کمتر از دو هفته موفق شدند دولت لبنان را ساقط کنند، اما از آن زمان هنوز کابینه جدیدی شکل نگرفته است.

تظاهرکنندگان روز یکشنبه در چند بخش لبنان دعوت به اعتصاب سراسری کردند.

صدها نفر در «میدان شهدا» در بیروت شعار «انقلاب، انقلاب» سر می دادند.

«جنبش میهنی آزاد»، حزبی که میشل عون پایه گذاشت، اکنون به دست دامادش جبران باسیل، وزیر خارجه، اداره می شود. او یکی از چهره های حکومتی به شدت مورد انتقاد در تظاهرات است.

«حزب الله» تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG