لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

یک مامور احتمالی حزب‌الله لبنان در اوگاندا بازداشت شد


حسین محمود یاسین به تازگی بازداشت شده است.
حسین محمود یاسین به تازگی بازداشت شده است.

یک شهروند لبنان که گمان می‌رود مامور مخفی گروه حزب‌الله لبنان بود، اخیرا از سوی سرویس امنیتی اوگاندا و با همکاری موساد بازداشت شده است.

به گزارش جروزالم پست، حسین محمود یاسین روز هفتم ژوئیه (۱۶ تیر) و زمانی که قصد داشت از طریق آدیس‌آبابا به لبنان پرواز کند، بازداشت شده است.

گفته شده موساد، سرویس امنیتی اسرائیل، که رابطه نزدیکی با سرویس امنیتی اوگاندا دارد، درباره یاسین به این کشور اطلاع داد و در نهایت این شهروند لبنان بازداشت شد.

گفته می‌شود که محمود یاسین ماه‌ها پیش از بازداشت تحت نظر بود.

کامپالا‌پست به نقل از یک منبع امنیتی، بدون ذکر نام، نوشت که یاسین از سوی یکی از اعضای ارشد حزب‌الله لبنان با نام علی وهاب حسین - که با نام ابوجهاد شناخته می‌شود - به عضویت این گروه درآمده بود.

یاسین از سال ۲۰۱۰ در اوگاندا ساکن بود و بنا بر گزارش‌های منتشر شده، اهداف اسرائیلی و آمریکایی را در اوگاندا برای انجام عملیات تروریستی شناسایی می‌کرد.

یاسین همچنین وظیفه داشت لبنانی‌های ساکن اوگاندا را برای عضویت در حزب‌الله تشویق و از مسلمانان ساکن اوگاندا به عنون منابع اطلاعاتی حزب‌الله استفاده کند.

منابع اطلاعاتی گفته‌اند که یاسین دست‌کم ۱۰۰ شهروند لبنانی را که در اوگاندا زندگی می‌کرده و می‌توانستند عضو حزب‌الله شوند، شناسایی کرده بود. برخی از این افراد در شرکت مخابراتی خصوصی «آفری‌سل» شاغل هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG