لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۵

مصاحبه اختصاصی صدای آمريکا با محمد رضا حيدری کنسول ايران در نروژ که از سمت خود استعفا داده است


مصاحبه اختصاصی صدای آمريکا با محمد رضا حيدری کنسول ايران در نروژ که از سمت خود استعفا داده است
مصاحبه اختصاصی صدای آمريکا با محمد رضا حيدری کنسول ايران در نروژ که از سمت خود استعفا داده است

آقای حيدری گفت: من خودم مجروح جنگی هستم؛ ما برای مملکتمان خيلی کارها کرديم اما قرار نبود مردممان را بکشيم

هفته پيش در خبرها آمده بود که کنسول ايران در نروژ به دليل خشونت هايی که روز عاشورا عليه تظاهر کنندگان ايرانی صورت گرفت، از سمت خود استعفا داده است. خبر کناره گيری اين ديپلمات ايرانی ابتدا در رسانه های نروژ و از جمله تلويزيون دولتی نروژ «اِن آر کِی» منتشر شد و پس از آن خبر گزاری فرانسه در گفت وگويی با اين ديپلمات اين خبر را تاييد کرد.

مقامات ايران خبر استعفای کنسول سفارت ايران در نروژ را تکذييب و آنرا شايعه و جنگ روانی منابع غربی توصيف کردند. رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ايران نيز در يک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مشخصا به مساله عدم بازگشت آقای حيدری از نروژ اشاره کرد و آن را در ارتباط با تحصيل فرزند اين ديپلمات دانست.

اما با وجود تکذيب رسانه ها ی نزديک به دولت و مقام های وزارت امور خارجه ايران، محمد رضا حيدری می گويد که از مقام خود استعفا داده است. روز جمعه آقای حيدری در مصاحبه اختصاصی با صدای آمريکا از دلايل استعفای خود گفت.

***

هنوز چندی از وقايع روز عاشورا در تهران که به گفته مقامهای دولتی ايران دست ِکم ۸ نفر در آن کشته شدند نگذشته بود که تلويزيون دولتی نروژ خبر استعفای يک ديپلمات ايرانی را در اعتراض به کشته شدن شهروندان ايرانی منتشر کرد. محمد رضا حيدری کنسول سفارت ايران در اسلو می گويد که از ماه ها پيش از عاشورا و از زمان سرکوب معترضان ايرانی به وقايع ايران فکر می کرده، اما وقايع روز عاشورا برای او بسيار تکان دهنده بوده است. آقای حيدری گفت: «من مأموريتم سال ديگر در شهريورماه بايد تمام شود اما با وقايع پيش آمده از ۷ ماه پيش به فکر بودم که به مردمم و ايرانی ها اعلام کنم که مثل اونها فکر می کنم. وقايع روز عاشورا خيلی اساسی بود به خصوص برای ما که شيعه هستيم. پس از وقايع عاشورا بود که عملاً استعفای خودم را به صورت رسمی اعلام کردم و از آن تاريخ هم ديگر به سفارت بر نگشتم.»

مصاحبه اختصاصی صدای آمريکا با محمد رضا حيدری کنسول ايران در نروژ که از سمت خود استعفا داده است
مصاحبه اختصاصی صدای آمريکا با محمد رضا حيدری کنسول ايران در نروژ که از سمت خود استعفا داده است

در حاليکه آقای حيدری می گويد يک سال تا پايان دوره مأموريتش در اسلو باقی مانده، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در يک کنفرانس خبری گفت دليل ماندن آقای حيدری مساله دانشگاه فرزندش بوده است. آقای حيدری با رد اين مساله می گويد: «فرزند من الان در مقطع دبيرستان است و تا دانشگاه رفتن چند سالِ ديگه دارد. اينها شايعاتی است که سيستم پخش می کنه ويا اخبار ضد و نقيضی که منتشر می کنند... مثلا اينکه برادر من مرتضی حيدری مجری تلويزيون است که اين قضيه صحت ندارد، و نيست، و يا مسأله فرزند من که هنوز تا دانشگاه جا دارد.»

محمد رضا حيدری کنسول سابق ايران در نروژ سالهاست که در وزارت امور خارجه ايران کار می کند و دانش آموخته رشته «حقوق کنسولی» از دانشگاه روابط بين الملل وزارت امور خارجه ايران است. آقای حيدری پس از پايان تحصيلات و گذراندن ۲ سال کارآموزی به عنوان اولين مأموريت راهی گرجستان می شود و پس از آن نيز به عنوان کنسول ايران به آلمان و نروژ می رود. مأموريت محمد رضا حيدری به عنوان کنسول ايران در نروژ از ۲ سال و ۳ ماه پيش آغاز شده و هنوز حدود يک سال از پايان دوره مأموريتش، باقی مانده است.

آقای حيدری از همدلی ديگر ديپلماتهای ايرانی با جنبش سبز ايران می گويد که «برخی از ديپلماتها از کشور های ديگه با من تماس داشتند همه نگرانند و منتظر فرصت هستند. بعضی ها هم چنانچه در خبرها آمده اين کار را انجام دادند، اما اسمشان اعلام نشده است. اميدوارم همه همکاران من با توجه به اين که بر اساس کنوانسيون حقوق کنسولی ما حافظ منافع مردم هستيم، از منافع شخصی صرفنظر کنيم و به سمت منافع ملی حرکت کنيم.»

استعفای آقای حيدری برای او چندان ساده هم نبوده است و هنوز هم مقامهای ايرانی با او تماس می گيرند تا شايد او را متقاعد کنند که در تصميمش تجديد نظر کند: «از سفارت، از ايران آمدند تا رضايت منو جلب کنن که برگردم ايران و استعفايم را تکذيب کنم اما جواب من منفی بوده و من هم راه مردم را انتخاب کرده و دنباله رو مردم ايران هستم.»

محمد رضا حيدری می گويد با اتفاقاتی که پيش آمده ديگر نمی توان تنها به فکر خود بود: «۷ ماه است با خودم کلنجار می رم. روز عاشورا اوج قضيه بود و گفتم بايد کاری برای اين قضيه کنيم. جوانهايی که با سکوت و آرامش حرکت می کنند و اينها اين طور با آنها برخورد ميکنند.. من خودم مجروح جنگی هستم.. ما برای مملکتمان خيلی کارها کرديم اما قرار نبود مردممان را بکشيم .»

آقای حيدری در مورد اين که آيا در انتخابات تقلب شده می گويد : «بزرگترين دروغی که در دوره اخير مطرح شد بحث انتخابات بوده؛ تقلبی صورت گرفت و همه آقايان اين را می دانند. موسوی رييس جمهوری واقعی بود. فکر می کردند با سرکوب اين اعتراضها، جنبش خاموش می شه اما جنبش سبز مسالمت آميز است و قول می دهم که پيروز می شود.»

XS
SM
MD
LG