لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

اجساد ۲۵ پلیس مصر از سینا به قاهره منتقل شد


اجساد ۲۵ پلیس مصر که بامداد دوشنبه توسط مردان مسلح مظنون به اسلامگرا در صحرای سینا کشته شدند شامگاه همان روز مورد استقبال شایانی در قاهره قرار گرفت.
و این در حالی است که دولت موقت مصر به مبارزات تبلیغاتی خود علیه مخالفین با اقدام سوم ژوئیه ارتش که اوضاع سیاسی را بدست گرفت، ادامه میدهد.

تابوت های پیچیده در پرچم که توسط گارد احترام با تشریفات رسمی حمل میشد، همگی از کانالهای تلویزیون بطور زنده پخش میشد وعبارت «وطن من» در ترانه ای که در سوگ این افراد خوانده میشد مرتبا تکرار میشد.

همچنین پخش این ویدئو توسط کانالهای تلویزیونی همراه با عبارت «مصر علیه تروریسم میجنگد» به دو زبان عربی و انگلیسی بود که برصفحه تلویزیون ظاهر میشد.

افراد پلیس، بامداد دوشنبه داخل اتوبوسی در حال حرکت بودند که توسط مردان مسلح متوقف و کشته شدند. حمله کنندگان بنظر میرسد متعلق به گروههایی از شبه نظامیان اسلامگرا باشند که منتقدان میگویند محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع امکانات رشد و شکوفائی آنانرا فراهم کرده بود.

ارتش مصر با حمایت بخش عظیمی از شهروندان کشور محمد مرسی را در سوم ماه ژوئیه از مقام خود برکنار کرد و چهارشنبه گذشته ضمن توسل به زور به چندین تحصن طرفداران آقای مرسی در قاهره پایان داد.

تلویزیونهای طرفدار مرسی پس از اقدام ارتش تعطیل شدند و سایرکانالهای تلویزیونی که از موضع دولت موقت حمایت میکنند، طرفداران مرسی را «تروریست» میخوانند هرچند اکثر مقتولین در تظاهرات روزهای اخیر که شمار آن از هفتصد نفر گذشته است غیرمسلح بوده اند. در میان کشته شدگان تقریبا صد نفر از نیروهای امنیتی نیز دیده میشوند.

هنوز معلوم نیست که آیا سیاستهای محمد مرسی، کمپین اطلاعاتی و یا هر دو منجر به حمایت عموم شهروندان مصر از اقدام ارتش مبنی بر به دست گرفتن
اوضاع سیاسی شده است.
XS
SM
MD
LG