لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

آیا توافق اتمی با ایران اصلاح می شود یا پایان می یابد؟ کارشناسان آمریکایی پاسخ می دهند


بنیاد هریتیج روز پنجشنبه در شهر واشنگتن میزبان نشستی درباره توافق هسته ای ایران بود. در این نشست کارشناسان آمریکایی به این سوال پاسخ دادند که «آیا توافق اتمی با ایران اصلاح می شود با پایان می یابد؟»

جیمز فیلیپس پژوهشگر ارشد در بنیاد هریتیج که مدیریت این نشست را بر عهده داشت، در سخنان کوتاهی به تاثیر افشاگری اخیر نخست وزیر اسرائیل اشاره کرد و گفت با توجه به افشاگری نتانیاهو احتمال خروج پرزیدنت ترامپ از برجام بیش‌تر شده است.

مایکل روبین، پژوهشگر ارشد امریکن اینترپرایز در نشست بنیاد هریتیج نیز به این افشاگری اشاره کرد و گفت: افشاگری نتانیاهو، دروغ گفتن ظریف که ایران برنامه نظامی هسته‌ای نداشته را ثابت می کند.

وی افزود: این افشاگری نه تنها دروغگویی ظریف را آشکار کرد، بلکه نشان داد که فتوای خامنه ای درست نبوده است و فتوایی که دولت اوباما به آن استناد کرده، دروغ بوده است.

ریچارد گلدبرگ مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی دیگر سخنران این نشست بود.

او گفت: ایران با سوء استفاده از برجام توانست نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد.

وی افزود: مذاکره با اروپاییان برای ماندن امریکا در برجام بر مبنای اشتباهی بود زیرا که اروپائیان بنا داشتند و دارند که پیوند اقتصادی را گسترش دهند. در این مذاکرات اروپاییان با برد کنونی موشکهای ایران مشکلی ندارند. همچنین وضعیت بازرس‌ها خیلی تغییری نخواهد کرد. در مورد بندهای غروب هم خیلی سخت گیر نبودند و نیستند.

از سوی دیگر، ایلان برمن، معاون رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن نیز درباره تصمیم هفته آینده پرزیدنت ترامپ گفت: به نظرم دولت ترامپ تصمیم خود را برای خروج گرفته است؛ اما بر سر چگونگی انجام آن اختلاف نظر وجود دارد. حضور بولتون و پمپئو این مسیر را روشن می کند.

وی افزود: هدف نتانیاهو ارائه اطلاعات جدید نبود بلکه نشان داد که به رژیم ایران نمی توان اطمینان کرد و حرفهای پرزیدنت درباره برجام را صحه گذارد.

برمن افزود: با خروج امریکا از برجام وزارتخانه های دفاع و خارجه و شورای امنیت ملی باید برروی چند چیز تمرکز کنند: یک، اقدامات نظامی ایران. دو، گروه‌های نیابتی ایران و سه، وضعیت اقتصادی رژیم بویژه بنگاههای اقتصادی سپاه پاسداران.

وی در پایان سخنانش افزود: آمریکا همچنین باید بر عنصر انسانی در ایران، یعنی کمک به اعتراضات مردمی در راستای کاهش مشروعیت نظام تمرکز کند.

قرار است پرزیدنت ترامپ تا ۲۲ اردیبهشت نظر خود را درباره ماندن یا ترک توافق هسته ای ایران اعلام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG