لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

پرزیدنت اوباما روز دهم آذر را روز حقوق بشر هلسینکی نامید.


پرزیدنت اوباما روز دهم آذر را روز حقوق بشر هلسینکی نامید.
پرزیدنت اوباما روز دهم آذر را روز حقوق بشر هلسینکی نامید.

پرزیدنت اوباما در اطلاعیه ای به مناسبت سی و پنجمین سالروز پیمان هلسینکی گفت این پیمان، مدرکی است که جوهر اصلی آن تاًمین امنیت دراز مدت و احترام به رعایت حقوق بشر و آزادی های بنیادی در کشورهاست.

رئیس جمهوری آمریکا در اطلاعیه خود در روز سه شنبه نهم آذر ماه همچنین گفت که سی و پنج سال پیش آمریکا، کانادا، اتحاد شوروی و کشورهای اروپای تقسیم شده رسماً متعهد شدند که با همکاری با یکدیگر در تاًمین امنیت جامع سراسر قاره اروپا کوشا باشند.

این فرصت همچنین فعالان با شهامت حقوق بشر را در اروپای شرقی بر آن داشت تا گروه هائی را برای تحت فشار قرار دادن دولت هایشان به انجام تعهداتی که کرده بودند؛ تشکیل دهند.

خطوط اصلی ای که پیمان هلسینکی را در 35 سال پیش پایه گزارد اکنون در سازمان امنیت و همکاری اروپا بنیادی شده است. سازمانی که مانند یک چراغ دریائی در خدمت کسانی است که هنوز برای آزادی و صلح در سراسر منطقه اروپا-آتلانتیک تلاش می کنند.

در این روز ما مجدداً بر باور خود در این که امنیت از اعتماد، همکاری، شفافیت و احترام به حقوق بشر و آزادی های بنیادی و اساسی جدا نیست، تاًکید می کنیم.

پرزیدنت اوباما سپس با اشاره به پیمان هلسینکی گفت این پیمان با تاًکید خود بر حقوق بنیادی انسان، الهام دهنده کسانی است که علیه رژیم های سرکوبگر مبارزه می کنند. امروز یک نسل جدید از زنان و مردان شجاعی که خستگی ناپذیر تلاش می کنند - و اغلب جان خود را بخطر میاندازند – در پی آن هستند که آن حقوق را تحقق بخشند.

ما در کنار آنان و تمام کسانی که برای حقوق هم میهنان خود و بهبودی جامعه شان تلاش می کنند، می ایستیم. ما اطمینان می دهیم که ایالات متحده آمریکا به خدمت خود به عنوان یک نمونه هم در سخن و هم در عمل به اصول پیمان هلسینکی پایدار است. پرزیدنت اوباما در این اطلاعیه ویژه می گوید همانطور که پرزیدنت جرالد فورد هنگام امضای پیمان هلسینکی به سایر امضاء کنندگان قرارداد گفت تاریخ نه برای تعهداتی که میدهیم بلکه برای حفظ آن تعهدات در باره ما قضاوت خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما در این اطلاعیه در مقام رئیس جمهوری آمریکا روز اول دسامبر – دهم آذر ماه – را روز حقوق بشر هلسینکی نامید و از تمام مردم آمریکا خواست که این روز را با برگزاری مراسم و جشن های مناسب مورد ملاحظه قرار دهند.

XS
SM
MD
LG