لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۴۴

کاهش قد زنان بالای شصت سال با شکستگی ستون فقرات مرتبط است


کاهش قد زنان بالای شصت سال با شکستگی ستون فقرات مرتبط است

پژوهشگران فرانسوی دریافته اند که ممکن است کاهش قد زنان بالای شصت سال نشانه شکستگی ستون فقرات آن ها باشد.

براساس مقاله ای که روز ٢٢ مارس در نشریه انجمن پزشکی کانادا منتشرشده است، محققان فرانسوی دریافته اند که جمعیت بزرگی از زنانی که دوران پس از یائسگی را طی می کنند، از اوان دوران بزرگسالی خود با کاهش قد ٤̷٥ سانتیمتری مواجه شده اند.

دراین مقاله خاطرنشان شده است که همزمان با پا به سن گذاشتن افراد، کاهش قد همراه با درد در ناحیه پشت، امری معمول است.

پژوهشگران با همکاری پزشکان عمومی توانستند گروهی از بیماران زن بالای سن شصت را برای این تحقیق انتخاب کنند. پزشکان عمومی با ملاحظه گزارش اشعه ایکس و یا رادیولوژی درنتیجه تحقیقات خود دریافتند که ٩٧٣ تن از زنانی که در این پژوهش شرکت کرده اند، به شکستگی ستون فقرات و یا ستون مهره ها مبتلا هستند.

براساس یافته های پژوهشگران فرانسوی، اظهارات زنان شرکت کننده دراین تحقیق در مورد اندازه قدشان با قد واقعی آن ها تفاوت داشته و معدل قد گزارش شده آن ها ٢̷١ سانتیمتر کمتر از اندازه قد واقعی و ٢̷٤ سانتیمتر کمتر از قد کنونی آن ها بوده است.

درمقاله محققان فرانسوی تأکید شده است پزشکان عمومی باید قد بیماران زن که دوران پس از یائسگی را می گذرانند را اندازه بگیرند و به گزارش های اندازه تقریبی قد آن ها اتکا نکنند.

در این مقاله تحقیقی آمده است عوامل معمول کاهش قد مرتبط با افزایش سن، به طورکلی شامل تغییرات انحنای ستون فقرات و شکستگی ستون مهره ها بوده است.

پژوهشگران خاطرنشان کرده اند خمودگی پشت زنان با شکستگی ستون فقرات و ستون مهره ها و کاهش قد مرتبط بوده است.

XS
SM
MD
LG