لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

تحریم تئاتر نوساز ساحل غربی توسط هنرمندان اسراییلی


تحریم تئاتر نوساز ساحل غربی توسط هنرمندان اسراییلی
تحریم تئاتر نوساز ساحل غربی توسط هنرمندان اسراییلی

بنا بر گزارش نشریه «آیریش تایمز» بیش از ۵٠٠ هنرمند اسراییلی با امضای یک بیانیه، مرکز هنری تازه ای به نام «کریات آربا» را که سه شنبه شب گذشته در نزدیکی «هبران» در نواحی ساحل غربی گشایش یافت تحریم کردند.

تئاتر و آدیتوریوم ۴٠٠ نفری که دولت اسراییل و سرمایه گزاران خصوصی هزینه ساختمان آن را برعهده داشته اند، مکانی است برای اجرای برنامه های هنری، کنسرت ها و تئاترهایی توسط گروه ها و هنرمندان مختلف اسراییلی. اما اعضای یکی از همین گروه ها در مورد اجرا در این مرکز دچار تردیدهایی شده اند. «رامی باروخ» یکی از بازیگران سرشناس تئاتر اسراییل صریحا اعلام کرد که وجدانش به او اجازه نمی دهد که در محلی که روی خط های سبز ١٩۶٧ و مناطق اشغالی فلسطینی بنا شده است دست به اجرای برنامه بزند.

«باروخ» قرار بود در نقش «جاناتان پولارد»، یک آمریکایی که به جرم جاسوسی برای اسراییل متهم و محکوم شده در نمایش تکنفره ای به نام «پولارد» بازی کند.

«واردیت شالفی» هنرمند هنرهای دراماتیک و از رهبران دیگر این تحریم می گوید:«به نظر من کارهای هنری و فرهنگی نباید در مناطقی که به عنوان شهرک های اشغال شده شناخته می شوند ساخته شود. به ویژه در مکانی که پارک یادبود بزرگی در وسط آن به نام «میر کاهن» (رهبر ترور شده حزب نژاد پرست «کاچ») ساخته شده و جایی که «باروخ گلدستاین» (یکی از نخستین خوش نشینان مهاجر و از مسئولان کشتار جمعی مسجد هبران در سال ١٩٩۴) به خاک سپرده شده است.» او در ادامه این سخنان می گوید: «ما امیدواریم کمپانی های تئاتری دیگر هم به زودی متوجه اهمیت این موضوع شده و از اجرای نمایش های خود در این مرکز هنری خودداری کنند.»

«مالاچی لوینگر»، مدیر شورای محلی مرکز هنری «کریات آربا» می گوید این مرکز مکانی است که در آن مهاجران می توانند به جای پیمودن راه های طولانی برای رسیدن به یک مرکز هنری در مناطق دیگر اسراییل، به صورت محلی به تماشای برنامه های هنری و کنسرت های گوناگون بنشینند.»

«لوینگر» می گوید: «کریات آربا» به زودی به یکی از مراکز مهم فرهنگی جهان تبدیل خواهد شد و محلی برای برگزاری انواع هنرهای اجرایی. او ضمن انتقاد از تحریم کنندگان گفت: «من مطمئن هستم که این هنرمندانی که «کریات آربا» را بویکات کرده اند هیچ مشکلی برای اجرای برنامه در «رام الله» و در محلی که خیابان ها و میدان ها با نام تروریست ها نامگذاری شده اند نخواهند داشت.»

از سوی دیگر دو کمپانی تئاتر بزرگ و معروف اسراییلی، «کامری» و «بیت لسین» با انتشار یک اعلامیه اظهار داشتند که آن ها در این مرکز هنری برنامه اجرا خواهند کرد اما به هیچوجه حاضر نخواهند بود تا بازیگران و یا کارکنان فنی را برخلاف میل و خواسته خودشان مجبور به کار در این محل کنند.

سال گذشته هنرمندان و استادان دانشگاه های اسراییلی با امضای یک عریضه دیگر، مرکز فرهنگی دیگری به نام «آریل» را در ساحل غربی بویکات کردند.

این عمل مخالفت شدید مقامات دولتی اسراییل را به همراه داشت و موجب شد در ماه جولای گذشته یک لایحه تازه و جنجال آفرین «ضد بویکات» در مجلس به امضا برسد. طبق این قانون تازه هرگونه بویکات توسط شهروندان برضد اسراییل و یا مهاجران ساحل غربی غیرقانونی خواهد بود.

آن دسته از اعضای محافظه کار شورای اداری مرکز هنری «کریات آربا» پس از واقعه بویکات هنرمندان خواستار آن شده اند که سوابق اعضای هر گروه هنری و یا کمپانی تئاتری که قصد اجرای برنامه در این مرکز را دارد به دقت بررسی شده و یکی از شرایط اجرای برنامه در آن، اثبات خدمت سربازی این افراد در ارتش اسراییل باشد. این شورا هم چنین خواستار آن شد که گروه های مذکور، یک سوگند نامه رسمی که وفاداری و ثبات قدم آن ها را نسبت به اسراییل نشان می دهد را به امضا برسانند.

XS
SM
MD
LG