لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

چالش های هنرمندان ایرانی موسیقی هوی متال: بازداشت، بازجویی و زندان


سایت اینترنتی «هَمِر» (به انگلیسی Hammer) که از مجله های شناخته شده هوی متال در جهان است، گزارش مفصلی درباره شرایط هنرمندان ایرانی این سبک موسیقی و چالش های آنها در این کشور منتشر کرده است.

«تام اُ بویل» برای نگارش این مقاله با تعدادی از هنرمندان هوی متال ایرانی گفتگو کرده است و مشاهدات و تجربیات آنها را با خواننده های این مجله به اشتراک می گذارد.

او این عنوان را برای مقاله خود برگزیده است: «زندان های فوق امنیتی، بازجویی، زندان انفرادی: واقعیت تلخ (ناگوار) طرفدار موسیقی هوی متال در ایران»

او توضیح می دهد که در حکومت رژیم ستمگر (سرکوبگر) ایران، اعضای گروه‌های موسیقی هوی متال با خطر دستگیری، زندان و تبعید اجباری مواجه هستند؛ اما ناامید نمی شوند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند.

به گفته برخی از اعضای این گروه‌های هوی متال، آنها توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند، مورد بازجویی قرار گرفتند، و در سلول انفرادی زندانی شدند.

این هنرمندان به دلایل مختلف و با اتهاماتی چون داشتن فیلم ها و کتاب های ممنوعه، برگزاری کنسرت های زیرزمینی، یا تولید موسیقی به گفته مقامات «کفر آمیز» یا «شیطانی» که برخلاف اصول و ارزش های اسلامی حکومت است، دستگیر شدند.

نویسنده مقاله در ادامه یادآور می شود که گروه‌های هوی متال ایرانی به دلیل عدم کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجبور به برگزاری کنسرت های زیرزمینی هستند و علی رغم محدودیت ها و خطرات احتمالی، مخفیانه به اجرای زنده می پردازند و آثار خود را از طریق شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

برخی نیز به دلایل امنیتی یا شخصی ناچار به خروج از ایران و مهاجرت به کشورهای دیگر می شوند تا فعالیت های هنری خود را در خارج از کشور ادامه دهند.

این هنرمندان در کشورهای مجاور ایران کنسرت برگزار می کنند یا در جشنواره های موسیقی هوی متال در اروپا و آمریکای شمالی به اجرای برنامه می پردازند.

از هنرمندان ایرانی که در این مقاله به آنها اشاره شده است می توان به علی خسروی «سیانور» و آرش ایلخانی «شیمیایی» از گروه «کانفس»، شایان از گروه «ترایوکس» اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG