لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

درگیری سنگین و حمله به ناو نیروی دریایی لیبی در بنغازی


در تبادل آتش سنگین میان شورشیان اسلامگرا با نیروهای دولتی در لیبی، یک ناو نیروی دریایی آن کشور در نزدیکی بندر بنغازی آسیب دید.

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان بندر بنغازی که شاهد درگیری سنگین طرفین بودند گزارش داد روز دوشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) شورشیان و نیروهای دولتی با استفاده از هواپیما و تانک به مواضع یکدیگر حمله کردند.

نیروهای ویژه ارتش لیبی با پشتیبانی خلیفه بالقاسم حفتر، ژنرال پیشین آن کشور، از دو هفته پیش در بندر بنغازی و حومه علیه یک گروه شورشی اسلام‌گرا – که واشنگتن آن را مسئول حمله مرگبار سال ۱۳۹۱ به کنسولگری آمریکا در بنغازی قلمداد کرده – وارد عمل شده‌اند.

بیمارستانی در نزدیکی بندر بنغازی از هلال احمر برای تخلیه بیمارانی که با شدت گرفتن جنگ و ورود تانک و اسلحه سنگین به شهر، امکان خروج از بیمارستان را ندارند، کمک خواسته است.

بندر بنغازی یکی از مهمترین نقاط ورودی مواد خوراکی، گندم و سوخت به مناطق شرقی لیبی است.

یک مقام امنیتی لیبی گفته ناو نیروی دریایی در حال غرق شدن است، ولی این خبر هنوز رسماً تأیید نشده. در همین حال، در طول روز صدیا بمباران هوایی قطع نمی‌شد.

عده‌ای از ساکنان بنغازی در واکنش به دستور ارتش مبنی بر تخلیه منطقه اصلی تجاری بندر، که ارتش می‌گوید اسلام‌گرایان در آن پناه گرفته‌اند، محل سکونت خود را ترک کردند.

پزشکان گفته‌اند از زمان شروع حمله ارتش، دستکم ۲۳۸ نفر کشته شده‌اند، که مرگ ۸ نفر از آنها روز دوشنبه اتفاق افتاد.

خبرنگار رویترز همراه با نیروهای ارتش لیبی به قرارگاه بنغازی – که هفته گذشته از پیکارجویان اسلام‌گرا بازپس گرفته شد – رفت.

از مردادماه که شورشیان شهر مصراته کنترل طرابلس را در دست گرفتند و عبدالله الثنی، نخست وزیر را که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده بود، کنار زدند، لیبی درگیر جنگ قدرت میان دولت مرکزی با شورشیان شهر مصراته موسوم به انصار الاسلام است.

ناتوانی دولت مرکزی در مهار و دفع گروه‌های متعدد شورشیان اسلام‌گرا ،که با یکدیگر بر سر قدرت سیاسی و منابع نفتی رقابت دارند، وضعیت را در بنغازی و دیگر شهرها بی‌ثبات کرده است.

نیروهای وابسته به خلیفه بالقاسم حفتر، ژنرال پیشین ارتش لیبی، شماری از هواپیماهای ارتش زمان معمر قذافی را در اختیار دارد. مخالفان وی می‌گویند او از مصر هم کمک نظامی دریافت می‌کند.

قاهره نگران است که پای شورشیان اسلام‌گرای لیبی به آن کشور هم باز شود. ژنرال حفتر دریافت کمک نظامی از مصر را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG