لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

فوریه، ماه سلامتی قلب


پیشگیری از بیماری‌های قلبی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

به فوریه که می رسیم، وفور قلب و شکلات و عشق پیچیده در لفاف های سرخ چهره شهر و محله های آمریکا را دگرگون می کند. اما تا یک دهه ی پیش این قلب ها فقط معانی رمانتیک داشتند.

به فوریه که می رسیم، وفور قلب و شکلات و عشق پیچیده در لفاف های سرخ چهره شهر و محله های آمریکا را دگرگون می کند. اما تا یک دهه ی پیش این قلب ها فقط معانی رمانتیک و سانتی مانتال داشتند.

چی شد که ورق برگشت؟ انتشار نتایج یک پژوهش کشوری در سال ۲۰۰۳ نشان داد که بیماری قلبی قاتل خاموش آمریکایی ها است و برخلاف عقاید جا افتاده بیشترین قربانیان آن زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله اند، نه مردان بالای ۷۰ سال. این نتایج بعضی ها را غمزده کرد، بعضی ها را شوکه، اما پزشکان و فعالان مبارزه به بیماری ها به فکر چاره افتادند. به فکر پیشگیری از بیماری های قلبی.

آمارها و شاخص های سلامت و بیماری، انجمن قلب و عروق آمریکا را بر آن داشت تا از این همه قلبی که زیر دست و پا ریخته استفاده کنند و زوایه دید جدیدی به روی مردم باز کنند. آنها لباس قرمز و زنان قرمزپوش را تبدیل کردند به نماد آگاهی بخشی و مبارزه با بیماری های قلبی. قدم اول این راه سخت یعنی پیوند قلب و بیماری با مد و سرگرمی را ستاره های سرخپوش هالیوود و در سالن های باشکوه نمایش مد برداشتند.

اما بعد سازمان های زیادی دست به دست هم دادند تا به مردم خصوصا به زن ها خطرات و نشانه های بیماری قلبی رو آموزش بدهند و یادشان بیاندازند که قلب فقط ۲۰۰ یا ۳۰۰ گرم عضله نیست، این عضله هر دقیقه ۷۳ بار و در طول عمر ۲.۵ میلیارد دفعه منقبض و منبسط می شود و کافی است که تنها کمی بیش از چند ثانیه بایستد.

با هر انقباض قلب گویچه های قرمز خون اکسیژن و مواد غذایی و البته عشق و عاطفه را از مرکز بدن تا اقصا نقاط مغز و اندام ها حمل می کند. اختلالات زیادی ممکن است این مسیر را مسدود کند که شایعترین آنها فشارخون بالا، انسداد رگ های قلب در اثر تشکیل لخته یا پلاک چربی و عوارض قلبی دیابت است. در صورتی که این لخته در عروق قلب یا مغز ایجاد شود، یا هرجایی دیگری تشکیل شود، و به عروق قلب و مغز برسد، موجب انفارکتوس یا سکته می شود. اما پیشگیری از این عوارض ساده است.

به گفته انجمن قلب و عروق آمریکا در دو دهه اخیر تنها رعایت همین دستور العمل های ساده همراه با معاینات دوره ای و اندازه گیری مرتب فشار خون مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را به یک سوم کاهش داده است.

پیمودن هر راهی هر چقدر هم طولانی با یک قدم شروع می شود و قدم اول تقریبأ همیشه سخت ترین قدم است. پیشگیری از بیماری های قلبی هم همینطور است مخصوصا اگر بدانیم هر سال بیش از ۱۷ میلیون نفر در دنیا از این بیماری ها می میرند.

به گفته انجمن بیماری های قلب و عروق آمریکا، رژه قرمزپوشان سرشناس و توصیه آنها به سالم زیستن باعث شده تا مردم بیشتر از خودشان مراقبت کنند و اجازه ندهند قربانی بی توجهی هایی بشوند که این ضربان ها را برای همیشه خاموش می کند. اهمیت بیماری های قلبی و ضرر و زیانی که به سلامت فرد و جامعه می زند، انگیزه مهمی ایجاد کرده است که همه به فکر چاره بیافتند. چاره ای که با افزایش اطلاعات آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG