لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

گزارش سیاسی: چالش حزب دموکرات در مباحثات پیرامون اصلاح طرح خدمات درمانی


پرزیدنت اوباما، خدمات درمانی را به اولویت اصلی سیاسی داخلی خود بدل کرده است و نمایندگان دموکرات کنگره بر آنند تا وعده های انتخاباتی دو دوره گذشته خود را محقق کنند

همگام با تصویب نسخه ای از طرح اصلاح قانون خدمات بهداشتی و درمانی توسط کمیته مالی سنا که از نفوذ بسیاری برخوردار است، پرزیدنت باراک اوباما و متحدان او در حزب دموکرات در کنگره ایالات متحده در هفته جاری قدمی دیگر به تصویب نهایی لایحه اصلاح قانون خدمات بهداشتی و درمانی نزدیک تر شدند.

تلاش های نمایندگان دموکرات برای کسب حمایت جمهوری خواهان به طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی، تنها قادر به جلب یک نماینده جمهوری خواه شده است و چشم انداز دستیابی به حمایت بیشتر از جانب جمهوری خواهان دور از دسترس می نماید.

جدال های سیاسی پیرامون تصویب طرح اصلاح خدمات درمانی کماکان ادامه دارد و این چالش ها نمایانگر یک دوره سیاست یک قطبی در واشنگتن شده است.

روزگاری بود که جلب حمایت نمایندگان دو حزب عمده و همفکری برای تصویب لوایح قانونی چندان دور از دسترس به نظر نمی رسید.

برای نمونه، در سال های ۱۹۶۰ بسیاری از جمهوری خواهان از تلاش برای تصویب طرح حقوق مدنی در کنگره حمایت کردند. این حمایت به دوره ای از حیات سیاسی کنگره باز می گردد که حزب دموکرات بین محافظه کاران ایالت های جنوبی و لیبرال های ایالت های شمالی به دو دسته تقسیم شده بود.

برخی از سناتورهای برجسته حزب جمهوری خواه نیز با وجود انتقادهای مطرح شده به تصویب پیمان کانال پاناما رای موافق دادند. منتقدان بر این باور بودند که جیمی کارتر، رییس جمهوری وقت، با از دست دادن کنترل بر کانال پاناما، مواضع ایالات متحده را تضعیف می کند.

در سال ۱۹۷۳، قانون گذاران هر دو حزب از تصویب قانون حفظ موجودات رو به انقراض حمایت چشمگیری به عمل آوردند.

در اواسط سال های ۱۹۹۰، تعدادی از نمایندگان دموکرات از تلاش به منظور اصلاح قانون بهزیستی که به ابتکار جمهوری خواهان محافظه کار مطرح شده بود، استقبال کردند.

اما در بحث های سیاسی امروز واشنگتن پیرامون اصلاح قانون خدمات بهداشتی و درمانی، چنین حمایت هایی بسیار دور از نظر می نماید.

پرزیدنت اوباما، خدمات درمانی را به اولویت اصلی سیاسی داخلی خود بدل کرده است و نمایندگان دموکرات کنگره بر آنند تا وعده های انتخاباتی دو دوره گذشته خود را محقق کنند.

هری رید، رهبر حزب دموکرات، در سنا می گوید: «ما هنوز هم از حمایت جمهوری خواهان استقبال خواهیم کرد. هدف ما اصلاح قانون خدمات بهداشتی ست و ما با حمایت و یا عدم حمایت جمهوری خواهان آن پیش خواهیم برد.»

اما سناتور الیمپیا اسنو، نماینده جمهوری خواه «مین»، تنها فردی است که از این طرح حمایت کرده است. وی گفته است: «من معتقدم انفعال آسیب های جدی به لوایح مطرح شده در کنگره وارد خواهد کرد. لوایحی که به مسائل حیاتی و بنیادین زمانه ما می پردازد.»

اسنو تاکید کرده است حمایت وی از طرح اصلاح قانون خدمات بهداشتی و درمانی به نسخه نهایی این طرح بستگی خواهد داشت و ممکن است نظر وی تغییر کند.

اما عده کثیری از نمایندگان جمهوری خواه با پیشنهاد های مطرح شده توسط دموکرات ها مخالفت کرده اند و آن ها را دخالت بیش از حد دولت در ساختار اقتصادی کشور نامیده اند.

جان بوهنر، نماینده ایالت اوهایو و رییس اقلیت جمهوری خواهان در کنگره، می گوید طرح های دموکرات ها ما را در حوزه خدمات بهداشتی درمانی تحت کنترل دولت قرار می دهد.

تب سیاست حزبی و قطبی در سال های ۱۹۹۰ در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون دموکرات به اوج خود رسید و در دوران ریاست جمهوری جرج بوش نیز ادامه یافت.

باراک اوباما، در رقابت های انتخاباتی سال گذشته از تصمیم خود برای اعمال تغییر در فرهنگ سیاسی حاکم بر واشنگتن سخن گفت اما تا کنون در این راه موفقیت چندانی کسب نکرده است.

نورمن اورنستاین، تحلیلگر سیاسی موسسه آمریکایی اینترپرایز، در واشنگتن می گوید: «بسیاری از جمهوری خواهان، از جمله بعضی از محافظه کاران سرسخت، می خواهند که با حزب مخالف همکاری کنند چرا که حیات حرفه ای خود را در کنگره سپری می کنند و هدف آن ها تخریب حزب دیگر و یا مخالفت با لوایح قانونی نیست. اما فشارهای داخلی برای اجتناب از همکاری با رقیب آن چنان بسیار است که اکثریت آنان را از حمایت از دموکرات ها باز می دارد.»

هر دو حزب اختلاف نظرهای جدی پیرامون نقش دولت در ساختار خدمات درمانی دارند و همین امر به مباحث سیاسی پیرامون این طرح دامن می زد.

جمهوری خواهان به عملکرد رونالد ریگان، رییس جمهوری پیشین اسپشاره می کنند که در صدد کاهش نفوذ دولت فدرال در حیات مردم آمریکا بود.

استفان وین، کارشناس سیاسی دانشگاه جرج تاون می گوید: «دموکرات ها همواره نظری بر خلاف این داشته اند و از زمان روزولت تا کنون از ایفای نقش گسترده دولت در امور شهروندان حمایت کرده اند و اگر شرایط اقتصادی دشوار بود، رییس جمهوری مسئولیت بهبود وضعیت مردم را بر عهده داشت.»

با وجود شکاف سیاسی موجود، تحلیلگران رای موافق کمیته مالی سنا به طرح اصلاح خدمات بهداشتی و درمانی را موفقیت آمیز و برجسته قلمداد می کنند.

مارتین کدی، نویسنده تارنمای سیاسی پالیتیکو می گوید :« به رای گذاشته شدن طرح قانونی اصلاح خدمات بهداشتی و درمانی در صحن سنا طی ۶۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و تا همین جا هم رای موافق سنا پیروزی بزرگی برای دموکرات ها محسوب می شود و اگر در کنگره تصویب شود پیروزی عظیمی برای باراک اوباما محسوب خواهد شد.»

اما حتی پرزیدنت اوباما نیز تاکید کرده است یافتن راهکار نهایی برای اصلاح بیمه خدمات درمانی و بهداشتی راه طولانی و دشواری را پیش رو خواهد داشت.

در نهایت، طرح نهایی قانون اصلاح خدمات بهداشتی و درمانی باید اکثریت آرای نمایندگان کنگره و ۶۰ رای موافق از ۱۰۰ رای نمایندگان سنا را کسب کند تا بتواند از تلاش ها و ترفندهای جمهوری خواهان برای به تاخیر انداختن تصویب این لایحه در مراحل اداری و پارلمانی رهایی یابد.

XS
SM
MD
LG