لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

آیا ماری جوانا به کاهش علائم آلزایمر کمک می کند؟


بنا به یک مطالعه اخیر که در "نیچر" منتشر شده، تی اچ سی که عامل روانگردان در گیاه ماریجوانا یا کانیباس است، ممکن است باعث تحریک از بین رفتن لایه های رسوبی سمی در مغز شود و به درمان علائم بیماری آلزایمر کمک کند. تحقیقات نشان داده که تی اچ سی می تواند این رسوب های سمی را که یکی از نشانه های عمده ی آلزایمر است، از بین ببرد. تی اچ سی همچنین از تورم بافت های مغزی که می تواند به سلول های مغز صدمه بزند جلوگیری می کند.

کیث فارگو مدیر برنامه های علمی مؤسسه ی آلزایمر معتقد است ماریجوانا موضوعی موجه و مهم برای تحقیقات بیشتر است چراکه بعضی از مواد شیمیایی این گیاه می توانند از تورم بافت های مغزی جلوگیری کنند.

پروفسور دیوید شوبرت، محقق ارشد مؤسسه سالک در مطالعات زیست شناختی که چندین مطالعه بر روی فواید درمانی ماریجوانا انجام داده می گوید: "ما به این نتیجه رسیده ایم که برخی از مؤلفه های شیمیایی کانیباس پتانسیل این را دارند که به درمان بیماری آلزایمر کمک کنند."

یافته های اخیر توسط تحقیقات پیشتر بر روی ماریجوانا نیز تأیید شده است. دانشمندان آلمانی به تحقیقاتی اشاره کرده اند که نشان می دهد تی اچ سی به کاهش علائم رفتاری جنون کمک می کند. همچنین بنا به مطالعه ای که در سال جاری بر روی ۱۱ داوطلب انجام شده، تی اچ سی می تواند علائم اختلالات روانی چون توهم، اضطراب، و خشم را کاهش داده و همچنین به افزایش کیفیت خواب در افراد دچار به آلزایمر کمک کند.

در حالیکه نشان داده شده گیاه ماریجوانا به کاهش علائم برخی اختلال ها کمک می کند، دانشمندان امیدوارند این گیاه همچنین به درمان و یا حتی پیشگیری از بیماری هایی چون آلزایمر کمک کند. در حال حاظر هیچ روش درمانی موفقی برای بیماری آلزایمر و دیگر اختلال ها ی عصبی پیدا نشده است.

XS
SM
MD
LG