لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

نیوزیلند، بلاروس و جمهوری آذربایجان نخستین موارد کرونا را گزارش دادند؛ هر سه به ایران مرتبط هستند


مقامات نیوزیلند، بلاروس و جمهوری آذربایجان روز جمعه ۹ اسفند نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشورها را گزارش دادند که هر سه مورد با ایران مرتبط است.

به نوشته گاردین، نیوزیلند می گوید که اولین مورد گزارش شده ابتلا به ویروس کرونا در این کشور، یک فردی است که از ایران و از طریق بالی، به شهر پرجمعیت آوکلند سفر کرد. او که در دهه شصت خود است، در بیمارستان شهر آوکلند در حال مداوا شدن است. این زن شهروند نیوزیلند، روز چهارشنبه وارد کشور شد و اعضای خانواده، او را پس از نگرانی در مورد شرایط سلامتی به بیمارستان بردند.

پیشتر، وزیر سلامت نیوزیلند اعلام کرد که ممنوعیت ورود شدید از ایران اعمال می شود که نظیر آن در مورد چین نیز اعمال شده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، بلاروس نیز گفته است که فرد مبتلا به ویروس یک دانشجوی ایرانی است که از جمهوری آذربایجان و هفته گذشته در شرایط قابل قبول، وارد کشور شد. این دانشجو و افرادی که وی با آنها در تماس بوده، در بیمارستانی در مینسک، در قرنطینه هستند.

جمهوری آذربایجان هم می گوید که یک شهروند روس که از ایران وارد کشور شده بود، به ویروس کرونا (کووید-۱۹) مبتلا است.

در همین حال، گرجستان نیز از دومین مورد ابتلا به این ویروس خبرداد و اعلام کرد چندین نفر دیگر که در قرنطینه هستند ممکن است جواب آزمایش آنها مثبت باشد.

روز چهارشنبه گرجستان برای ورود ایرانیان ممنوعیت دو هفته ای گذاشت. اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در گرجستان نیز روز چهارشنبه گزارش شده و متعلق به یک شهروند گرجی بود که به ایران سفر کرده بود و از طریق جمهوری آذربایجان به گرجستان باز می گشت.

ایران که روابط نزدیک خود را با چین در زمان شیوع ویروس کرونا تبلیغ می کرد و به سفرهای هوایی ادامه داد، بالاترین آمار مرگ میر ناشی از این ویروس را پس از چین در جهان دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG