لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۲۴

گزارش: وضع خدمات درمانی در آمريکا


گزارش: وضع خدمات درمانی در آمريکا

در اوايل سال جاری طرح ديرينه ايجاد اصلاحات در ساختار خدمات درمانی آمريکا با امضای باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، به صورت يک قانون در آمد. قانونی که هدف از آن تأمين پوشش درمانی ارزان برای ده ها ميليون نفر از آمريکاييانی است که از توان مالی خريد بيمه درمانی خصوصی محرومند.

بامداد يکی از روزهای واشنگتن، در مقابل ساختمان يکی از درمانگاه های رايگان شهر، پيش از آنکه درها باز شود، صف طويلی وجود دارد.

ژاکلين نلسون و همسر وی کليولند صبورانه در صف به انتظار ايستاده اند تا اينکه درها باز می شود و آنها را با خوشرويی به داخل راه می دهند.

کليولند بيمه دارد چون زمانی به عنوان تفنگدار دريايی در ارتش خدمت کرده است، اما ژاکلين با اينکه در يک مهد کودک کار می کند بيمه ندارد، با وجوديکه به خطر نداشتن بيمه واقف است، اما تا کنون قادر به خريد بيمه خصوصی نبوده است.

ژاکلين می گويد «ترسناک است، فقط بايد غذاهای سالم خورد و بايد سعی کنی خودت دکتر خودت باشی، مگر اينکه به جايی برسی که ديگر خودت نتوانی از پس معالجه خودت بر بيايی.»

اما اين کارها فايده ای نداشته است. دکتر به ژاکلين گفته است بايد تيروئيدش را عمل کند و اين کار برای او هزاران دلار هزينه بر می دارد.

اکنون ژاکلين به اين درمانگاه آمده است تا به طور مجانی با يک دکتر ديگر مشورت کند.

اين درمانگاه حدود دو هزار نفر را می پذيرد و به جز جراحی، بخش زيادی از امکانات پزشکی را به طور رايگان در اختيار مردم می گذارد. پزشکان و کادر غير پزشکی آن به طور داوطلبانه و بدون انتظار دريافت دستمزد در اين درمانگاه کار می کنند.

نيکُل لَمورِکس سرپرست جامعه درمانگاه های رايگان ملی آمريکا می گويد «اين درمانگاه ها جنبه های خوب و بد آمريکا را يک جا نشان می دهند.»

بهترين جنبه آن اين است که هزاران نفر داوطلبانه در آن خدمت می کنند و دردناکترين بعد آن تعداد بيمارانی است که به خاطر نداشتن بيمه درمانی بايد به مراکز درمانی رايگان، مراجعه کنند.

بِنيتو دياز يکی از کسانی است که با وجود ابتلا به مجموعه ای از بيماری ها، چهار سال است به پزشک مراجعه نکرده است.

بنيتو اميدوار است قانون خدمات درمانی جديد شامل حال او هم بشود. وی می گويد در عين حال از اين نگران است که در انتخابات ماه نوامبر آينده کنترل کنگره به دست جمهوري خواهان بيفتد. به عقيده بنيتو اگر چنين شود، او و امثال او بار ديگر به حاشيه اجتماع پرتاب خواهند شد. آنها از اين هراس دارند که با پيروزی جمهوری خواهان در انتخابات ميان دوره ای نوامبر، قانون انجام اصلاحات در ساختار خدمات درمانی آمريکا با خطر مواجه شود.

XS
SM
MD
LG