لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

درگذشت بازیگر سریال هاوایی فایو- 0


درگذشت بازیگر سریال هاوایی فایو- 0
درگذشت بازیگر سریال هاوایی فایو- 0

جیمز مک آرتور، بازیگر قدیمی تئاتر، سینما و تلویزیون آمریکا که برای ایفای نقش «دنو» در سریال قدیمی «هاوایی فایو-0» به معروفیت جهانی رسید در سن٧٢ سالگی در ایالت فلوریدا به مرگ طبیعی درگذشت.

مک آرتور که دوران زندگی حرفه ای او بیش از ٤ دهه ادامه داشت بیش از هرچیز به خاطر بازی در نقش دنو ویلیامز در سریال پرتماشاگر هاوایی فایو-0 شناخته می شود که از سال ١٩٦٨ تا ١٩٨٠ در تلویزیون های آمریکا به نمایش درآمد. سریالی که در پایان هر بخش آن کارآگاه «مک گرت» پس از دستگیری جنایتکاران به مک آرتور می گفت:«دستگیرشان کن دنو»!

جک لرد بازیگر نقش «مک گرت» هم در سال ١٩٩٨ درگذشت.

جیمز مک آرتور یک سال پیش از پایان سریال هاوایی فایو-0 از بازی در نقش وردست مک گرت استعفا داد و این سریال را ترک گفت:«راستش را بخواهید واقعا حوصله ام سررفته بود. داستان ها خسته کننده ، تکراری و قابل پیش بینی شده بودند و نقش «دنو» دیگر برای من به عنوان یک بازیگر چالشی به همراه نداشت.»

هاوایی فایو-0 با ٢٧٨ اپیزود یکی از طولانی ترین سریال های تاریخ تلویزیون آمریکا به شمار می رود و نخستین فیلم تلویزیونی آمریکایی که در محل اصلی یعنی هاوایی فیلمبرداری می شد. استفاده از بازیگران بومی و محلی و زیبایی خیره کننده محل فیلمبرداری فضای خاصی به این سریال بخشیده بود که در آن زمان به شدت مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

این سریال یک بار دیگر توسط شبکه تلویزیونی سی بی اس بازسازی شده است و از سریال های پرطرفدار پائیز امسال به شمار می رود.

جیمز مک آرتور که در ماه دسامبر ١٩٣٧به دنیا آمد فرزند خوانده نمایشنامه نویس معروف چارلز مک آرتور و بانوی اول تئاتر آمریکا «هلن هیز» بود و «لیلیان گیش» بازیگر معروف فیلم های صامت هالیوود در تربیت او مشارکت داشت:«زندگی با این بزرگان به من همه چیز را درباره هنر تئاتر آموخت. آن ها هیچوقت مرا مجبور به انتخاب یک حرفه بخصوص نکردند در عوض اجازه می دادند خودم درهر موردی تصمیم بگیرم.»

جیمز مک آرتور برای نخستین بار در سن ٨ سالگی بر روی صحنه تئاتر ظاهر شد و در نمایشی به نام «بلال ها سبز هستند» بازی کرد. او در سال ١٩٥٧ در چند فیلم تلویزیونی درخشید. او درهمان سال و در سن ١٧ سالگی وارد دانشگاه معتبرهاروارد شد و در آنجا در رشته بازیگری به تحصیل مشغول شد.

مک آرتور کمی بعد تبدیل به یکی از ستاره های محبوب و همیشگی فیلم های استودیوی «والت دیسنی» شد و در فیلم های متعددی شرکت کرد. از جمله فیلم «خانوده رابینسون» که یکی از فیلم های کلاسیک دیسنی به شمار می رود.

جیمز مک آرتور در طول سالیان در سریال های مختلف تلویزیونی ایفای نقش کرد و در سال ١٩٨١ در نمایشنامه معروف «صفحه اول» The Front Page که در دهه ٢٠ میلادی توسط پدر نمایشنامه نویسش نوشته شده بود نقش اول را بازی کرد. این نمایش در شهر «پائولو آلتو» در کالیفرنیا به روی صحنه رفت و مورد توجه منتقدین تئاتر قرار گرفت.

جیمز مک آرتور در اوائل دهه شصت میلادی جایزه جهانی «بهترین بازیگر تئاتر» را به دست آورد. او سال ها پیش گفته بود که بهترین خاطره او از بازی در سریال های هاوایی فایو-0 زندگی در هاوایی بود و بازی در یکی از بخش های این سریال که در آن فرصتی یافت تا با مادرش «هلن هیز» که بازیگر میهمان این اپیزود بود همبازی شود.

XS
SM
MD
LG